Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ministr posvětil plán pro Šumavu. Slibuje prostor pro 'šetrný turismus'

Česko

  17:40
PRAHA - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil plán péče pro Národní park Šumava na přechodné tři roky. Řekl to v pátek na tiskové konferenci v Praze. Brabec zároveň oznámil, že k 30. dubnu odvolal ředitele parku Jiřího Mánka, protože se jejich názory na směřování parku lišily. Ministr chce vypsat na post ředitele konkurz, dočasným řízením byl pověřen Pavel Hubený.

Poslanec Richard Brabec foto: MAFRA- Karel Pešek

Strategický dokument národní park potřeboval, stávající přestal platit loni. Pokud by se neschválil, hrozilo omezení čerpání evropských dotací do ochrany přírody a krajiny. Podle ministerstva plán respektuje ochranu přírody a umožňuje rozvoj šetrného turismu. Bezzásahová oblast bude mít 23 procent, to znamená zhruba 16 tisíc hektarů z celkových 68 tisíc hektarů.

To se však nelíbí vědcům ani ekologům, kteří požadují rozšířit divočinu až na polovinu území parku. Od roku 2007 se podle ekologů po orkánu Kyrill vyhlásily rozsáhlé oblasti jako potenciálně bezzásahové až na 30 procent území. Bezzásahové území chce ale MŽP do budoucna rozšiřovat.

Rekordní počet připomínek

Na MŽP dorazilo k plánu rekordních 157 připomínek, převážná většina jich prý byla vysvětlena a akceptována. "Chceme Šumavu tam, kde to nebude v příkrém rozporu s ochranou ohrožených druhů zpřístupnit i šetrnému turismu a ukázat lidem, jak je krásná. Jsme přesvědčeni, že je možné najít kompromis mezi hlavním posláním NP, kterým je logicky především ochrana přírody, a zájmem obyvatel, kteří tam žijí," uvedl ministr.

Plán zahrnuje devět přesně definovaných typů péče o jednotlivé plochy uvnitř parku. Zpřesňuje více ochranu přírody, má vytvořit nové naučné stezky a znovuotevřít některé uzavřené cesty. Obsahuje i plán na záchranu ohroženého tetřívka obecného, jehož počty neustále klesají.

Národní park Šumava.

Podle nového plánu péče má také Šumava zůstat mezinárodně uznávaným národním parkem. Ministerstvo nepřistoupilo na návrh správy parku změnit mezinárodní hodnocení podle Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN parku, kvůli němuž hrozilo, že by park ztratil svou prestiž.

"NP Šumava existuje již 23 let a toto je třetí plán péče, který máme na stole. Jsem velmi rád, že mohu být u toho," uvedl v pátek odvolaný Mánek a připomněl, že během platnosti jednoho plánu se vystřídalo šest ředitelů.

Zdůraznil, že Šumava čeká novou zónaci a zákon, který vymezí jasná a srozumitelná pravidla. Nový zákon chce ministerstvo předložit až upraví novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou plánuje schválit v polovině příštího roku a která upraví pravidla pro národní parky. Diskutovaná zónace se zvlášť schválí vyhláškou příští rok.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!