Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr posvětil plán pro Šumavu. Slibuje prostor pro 'šetrný turismus'

Poslanec Richard Brabec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Richard Brabec | foto: MAFRA- Karel Pešek

PRAHA Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil plán péče pro Národní park Šumava na přechodné tři roky. Řekl to v pátek na tiskové konferenci v Praze. Brabec zároveň oznámil, že k 30. dubnu odvolal ředitele parku Jiřího Mánka, protože se jejich názory na směřování parku lišily. Ministr chce vypsat na post ředitele konkurz, dočasným řízením byl pověřen Pavel Hubený.

Strategický dokument národní park potřeboval, stávající přestal platit loni. Pokud by se neschválil, hrozilo omezení čerpání evropských dotací do ochrany přírody a krajiny. Podle ministerstva plán respektuje ochranu přírody a umožňuje rozvoj šetrného turismu. Bezzásahová oblast bude mít 23 procent, to znamená zhruba 16 tisíc hektarů z celkových 68 tisíc hektarů.

To se však nelíbí vědcům ani ekologům, kteří požadují rozšířit divočinu až na polovinu území parku. Od roku 2007 se podle ekologů po orkánu Kyrill vyhlásily rozsáhlé oblasti jako potenciálně bezzásahové až na 30 procent území. Bezzásahové území chce ale MŽP do budoucna rozšiřovat.

Rekordní počet připomínek

Na MŽP dorazilo k plánu rekordních 157 připomínek, převážná většina jich prý byla vysvětlena a akceptována. "Chceme Šumavu tam, kde to nebude v příkrém rozporu s ochranou ohrožených druhů zpřístupnit i šetrnému turismu a ukázat lidem, jak je krásná. Jsme přesvědčeni, že je možné najít kompromis mezi hlavním posláním NP, kterým je logicky především ochrana přírody, a zájmem obyvatel, kteří tam žijí," uvedl ministr.

Plán zahrnuje devět přesně definovaných typů péče o jednotlivé plochy uvnitř parku. Zpřesňuje více ochranu přírody, má vytvořit nové naučné stezky a znovuotevřít některé uzavřené cesty. Obsahuje i plán na záchranu ohroženého tetřívka obecného, jehož počty neustále klesají.

Podle Hnutí Duha návrh zákona neslouží ochraně přírody, naopka otevře dveře...

Národní park Šumava.

Podle nového plánu péče má také Šumava zůstat mezinárodně uznávaným národním parkem. Ministerstvo nepřistoupilo na návrh správy parku změnit mezinárodní hodnocení podle Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN parku, kvůli němuž hrozilo, že by park ztratil svou prestiž.

"NP Šumava existuje již 23 let a toto je třetí plán péče, který máme na stole. Jsem velmi rád, že mohu být u toho," uvedl v pátek odvolaný Mánek a připomněl, že během platnosti jednoho plánu se vystřídalo šest ředitelů.

Zdůraznil, že Šumava čeká novou zónaci a zákon, který vymezí jasná a srozumitelná pravidla. Nový zákon chce ministerstvo předložit až upraví novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou plánuje schválit v polovině příštího roku a která upraví pravidla pro národní parky. Diskutovaná zónace se zvlášť schválí vyhláškou příští rok.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...