Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pompeo přijel za Zemanem na Hrad se zpožděním. Na nádvoří na něj čekali demonstranti

Mike Pompeo na návštěvě Miloše Zemana. foto: Facebook, Jiří Ovčáček

Praha - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes při návštěvě Česka varoval před Ruskem a Čínou, které se podle něj snaží zničit demokracie a rozbít západní spojenectví. Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) varoval i před tím, aby firmy z těchto zemí stavěly nový jaderný blok v Dukovanech.
  16:04aktualizováno  19:03

Pompeo chce při návštěvě Česka probrat Čínu a Rusko, se Zemanem se setká jenom zdvořilostně

V Senátu označil Čínu za závažnější hrozbu než Rusko a ocenil záměr předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS) navštívit na přelomu srpna a září Tchaj-wan. Čínské velvyslanectví v ČR večer  Pompeovy výroky odsoudilo. Pompeo se dnes setkal také s prezidentem Milošem Zemanem, americká strana ale už předem upozorňovala na to, že schůzka má spíš zdvořilostní charakter.

Pompeo dorazí do Prahy v úterý, setká s Babišem, Zemanem i Petříčkem

Podle Pompea snaží podkopávat demokracii a bezpečnost v Česku i jinde v Evropě pomocí dezinformačních kampaní a kybernetických útoků. Americký ministr ale v Senátu vyjádřil naději na zlepšení vztahů s Moskvou. Spojené státy se podle něj snaží s Ruskem hledat možné platformy spolupráce, zmínil spolupráci v boji proti kyberterorismu, kontroly jaderných či hypersonických zbraní.

Za závažnější hrozbu označil Komunistickou stranu Číny, protože Čína se stala součástí řady ekonomických vazeb a nyní používá hospodářskou sílu jako páku pro dosažení svých politických cílů. Americký ministr ale zdůraznil, že svobodná společnost se ukáže jako silnější než autoritářský režim.

Čínské velvyslanectví Pompeovy výroky odsoudilo. Jeho mluvčí uvedl, že americký ministr neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a záměrně podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou. Podle ambasády jsou slova šéfa americké diplomacie plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby.

Po schůzce s Babišem americký ministr zdůraznil důležitost výběru nového partnera při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Partnerství s ruskými a čínskými státními podniky by podle něj oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu. O zakázku mají zájem ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a americký Westinghouse.

Babiš poznamenal, že Česko zájem americké strany o dostavbu Dukovan vnímá. „Je to záležitost, kterou připravuje naše vláda, ale investor je ČEZ, bude to pro příští vlády, ale my samozřejmě tady tu strategickou spolupráci jasně vnímáme,“ řekl český premiér.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý po jednání s Pompeem řekl, že Česko nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Mohlo by to narušit notifikační proces u Evropské komise.

Babiš uvedl, že důležitým tématem jednání byly i obchodní vztahy mezi Evropou a USA. Podle něj je důležité vrátit se k jednání o dohodě o volném obchodu mezi oběma ekonomickými bloky.

Pompeo dnes také ocenil, že Česko nahrazuje ruskou vojenskou techniku americkou. Podle něj tak bude lépe odpovídat požadavkům. Podpořil také Vystrčilův záměr navštívit Tchaj-wan. Hrozby Číny ekonomickými důsledky pro firmy ze zemí, které se nechovají podle přání Pekingu, označil za lži. Čína Vystrčilům plán ostře kritizovala.

Už půl hodiny před plánovaným příjezdem Pompea na Hradě shromáždila skupina asi dvou desítek demonstrantů. Pohybovat se mohli jen na části hradního nádvoří, protože zbytek byl obehnán zábranami. S sebou měli transparenty v češtině i angličtině, na kterých Pompea varovali, aby Babišovi a Zemanovi nevěřil. „Pane Pompeo, Zeman a Babiš demokracii za zády opouští, s Ruskem a Čínou se zrady dopouští,“ bylo například na jednom s transparentů.

Na příjezd amerického ministra na hradním nádvoří čekala skupina demonstrantů s transparenty kritickými vůči Zemanovi a Babišovi. Chvíli před příjezdem Pompea je policie vytlačila do průchodu na další nádvoří, proti čemuž hlasitě protestovali.

Chvíli předtím, než Pompeo na Hrad přijel, je policie z nádvoří vytlačila do podloubí. Demonstranti proti zákroku protestovali pískotem a provoláváním hanby. Pískali také na kardinála Dominika Duku, který na Hrad přišel.

Pompeo zahájil návštěvu Česka v úterý v Plzni, kde kromě jednání s Petříčkem vzdal úctu americkým vojákům, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa. Posledním oficiálním bodem jeho programu bylo dnes jednání se Zemanem, kterého se účastnil i Babiš. Zeman na schůzce kritizoval plánované stažení amerických vojáků z Afghánistánu.

Z Česka Pompeo odletí ve čtvrtek ráno a bude pokračovat v cestě po střední Evropě, při níž navštíví postupně Slovinsko, Rakousko a Polsko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!