Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministryně Benešová udělovala vyznamenání za přínos české legislativě. Ocenila i své předchůdce

Marie Benešová s bývalým ministrem spravedlnosti Janem Kněžníkem (současným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Benešová s bývalým ministrem spravedlnosti Janem Kněžníkem (současným... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA U příležitosti 50. výročí vzniku Legislativní rady vlády ČR, poradního orgánu vlády pro legislativní činnost, udělila ve středu ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyznamenání za přínos české legislativě. Vyznamenání převzalo i osm bývalých ministrů spravedlnosti, předsedové Legislativní rady vlády (LVR), její členové a další tvůrci zákonů.

„Všichni ministři stáli frontu na dobré legislativce a vzájemně si je přetahovali,“ zdůraznila ministryně potřebu si legislativce hýčkat. Téměř stovku cen předala ve středu dopoledne v Lichtenštejnském paláci. Na slavnostní předávání cen přijal pozvání Petr Pithart, jediný předseda vlády, který stál v čele Legislativní rady vlády v letech 1990 – 1991, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský jako nejdéle sloužící předseda poradního orgánu vlády (předsedou byl v letech 1998 – 2003 jako místopředseda vlády, později jako místopředseda vlády a ministr spravedlnosti), Pavel Zářecký, který v LVR působí od roku 1990, Leon Richter, který byl předsedou LVR v letech 1991 – 1992 jako ministr spravedlnosti, Jiří Novák (předsedou LVR byl v roce 1992 jako ministr bez portfeje), současný soudce Nejvyššího správního soudu Miloslav Výborný a stávající předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš.

Pavel Rychetský (předseda ústavního soudu, bývalý ministr spravedlnosti) s...
Petr Pithart (byl předsedou LRV v letech 1990-91) a Miloslav Výborný (současný...

Dále ocenění z rukou ministryně spravedlnosti převzal bývalý ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, Cyril Svoboda, Pavel Svoboda, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, Karolína Peake, jež v byla předsedkyní LVR v letech 2011 – 2012 jako místopředsedkyně vlády, náměstek ministra vnitra Petr Mlsna či Jiří Dientsbier, který byl předsedou orgánu v letech 2014 – 2016 jako ministr bez portfeje. Oceněn byl i poslanec Jan Chvojka, který byl předsedou LVR v letech 2016 – 2017 jako ministr bez portfeje, bývalý šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán, předchůdce ministryně Benešové Jan Kněžínek, Miroslav Bělina, Václav Pavlíček, Jan Bárta, Antonín Kottnauer a další.

„Já sama jsem s legislativou moc zkušeností neměla. Když jsem přišla na Generální prokuraturu, tak mne posadili k velikánovi legislativy doktoru Hanákovi, který mi dával doslova sodu. Byl velmi precizní, všichni se ho báli a vnímali ho s úctou. U něj jsem poprvé pochopila jaká je práce legislativců a jak je důležitá. Pochopila jsem, že to není obor pro každého. Člověk, který tuto práci dělá musí mít dar od Boha a také talent. Legislativců je málo a musíme je chránit,“ uvedla ministryně. Zmínila, že resort podporuje mladou generaci legislativců a hodlá je dále do Legislativní rady prosazovat.

Závěrem ceremoniálu předal Jan Kněžínek, který aktuálně působí jako náměstek pro řízení Sekce LVR, ocenění také současné ministryni Benešové. „Myslím, že si to ani nezasloužím, nejsem žádný legislativec, je to spíš kouzlo nechtěného, ale velmi děkuji,“ řekla Benešová.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?