Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo hřišť budou věžáky. A někdo vydělá stamiliony

Česko

  15:34
PRAHA - Před čtyřmi lety převedla radnice Prahy 3 za symbolickou cenu pozemky u parku Parukářka developerovi. Měla na nich vyrůst sportoviště, městská část ale v tichosti protlačila změnu územního plánu. Místo rekreačních zón zde tak nejspíše vyrostou patnáctipodlažní bytové domy.

Central Park Praha foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

S informací o převodu pozemků přišel deník Právo. Podle něj stojí za celou transakcí vlivný "kmotr" ODS Pavel Hurda.

Developerská firma Central Park Praha, která v roce 2007 pozemky na samém okraji parku Parukářka od Prahy 3 dostala, se zavázala, že na nich vybuduje sportovní a rekreační zóny pro místní obyvatele. V sousedství totiž stavěla rozsáhlý uzavřený bytový komplex Central Park. Když ale mělo ke stavbě sportovišť dojít , dostala se firma do problémů a lukrativní pozemky o rozloze třech hektarů prodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Za 14,5 milionu korun je od ní odkoupila neznámá firma Ortenaria, která je vlastní dodnes. Ta však o stavbě sportovních zařízení vůbec neuvažuje, na pozemcích hodlá vybudovat patnáctipodlažní bytové domy. Prostřednictvím radnice Prahy 3, která s jejím záměrem souhlasí, si proto na magistrátě roku 2009 zažádala o změnu územního plánu.

Cena pozemků vyskočí o několik set miliónů

Magistrát, který stavbu výškových budov dlouho odmítal, letos v září tlaku vedení třetího městského obvodu ustoupil a rozhodl se územní plán změnit. „Celá záležitost se řešila jako rozpor mezi městskou částí a zpracovatelem územního plánu na jednání u náměstka primátora se zástupci městské části. Ze závěrů tohoto jednání vyplývá, že požadavku městské část bude v návrhu územního plánu vyhověno,“ řekla k tomu Právu mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Central Park Praha

Změnu územního plánu musí projednat ještě zastupitelstvo Prahy. To však bude nejspíše rozhodovat o územním plánu jako celku, nikoliv o jeho jednotlivých částech. Pokud změny odsouhlasí, nebude již stavbě věžáků v blízkosti oblíbeného parku stát nic v cestě. Změnou plánu by se navíc zněkolikanásobila i cena pozemků. Tři hektary, kterých se Praha 3 zbavila za symbolickou cenu, by nabyly hodnoty v řádu několika set milionů korun.

Stojí za firmou "kmotr" ODS?

Vlastníci Ortenarie se přitom nedají dohledat, firma má totiž anonymní akcie na doručitele. Za společností ale podle Práva stojí vlivný zastupitel Prahy 3 za ODS Pavel Hurda . V orgánech firmy figuruje jeho známý, advokát Luboš Havel, který s Hurdou působí i ve firmách Poděbradská basketbalová a Tricholoma. Tu Hurda sám vlastní.

Hurda je navíc i zastupitelem Prahy. Díky oběma funkcím tedy mohl ovlivnit jak převod pozemků z městské části na developera, tak zaujmutí kladného postoje ke stavbě věžáků a podporu změny územního plánu ze strany Prahy 3. Nyní bude o těchto změnách v pražském zastupitelstvu sám spolurozhodovat.

Pavel Hurda

Po nedávném rozpadu pražské koalice ODS a ČSSD se Hurda připojil ke křídlu primátora Bohuslava Svobody (ODS) a svým hlasem jej podržel. Nyní se o něm mluví jako o žhavém kandidátovi na některou z uvolněných funkcí v zastupitelských výborech.

Je také posledním z pražských politiků, kterému zbyla placená funkce v představenstvu městské firmy. Dodnes je předsedou představenstva Pražské plynárenské. Primátor Svoboda však uvedl, že i to by se mělo změnit. "Má se mnou uzavřenou dohodu, že s koncem roku tam končí," podotkl primátor.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...