Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Mladí komunisté: Masakr v Katyni je práce nacistů

Česko

PRAHA Komunistický svaz mládeže (KSM) bude čelit trestnímu oznámení pro popírání a zpochybňování genocidy. Na jejich webu se totiž objevilo tvrzení, podle něhož masakr polských vojáků v Katyni během druhé světové války neměli na svědomí sovětští komunisté, ale nacisté.

Novinářům to řekl senátor Jiří Oberfalzer, který se rozhodl dát podnět k trestnímu stíhání spolu s bývalým policejním prezidentem Stanislavem Novotným a zástupcem Informačního institutu Petrem Cibulkou.

„Postup KSM je skandální,“ uvedl Oberfalzer s tím, že i po uznání odpovědnosti a omluvě za katyňský zločin ruskými představiteli čeští mladí komunisté vydávají za pravdu dokumenty sovětského NKVD, a pokračují tak v tom, co desetiletí hlásal sovětský režim. Důkazy prý byly zfalšovány V Katyni u ruského Smolenska v roce 1940 sovětská tajná policie postřílela 22 tisíc zajatých polských důstojníků. Moskva desítky let sváděla vinu za katyňský zločin na Němce, odpovědnost přiznala teprve na počátku 90. let.

KSČM se od názorů mladých komunistů nepřímo distancovala. KSM je podle mluvčí strany občanským sdružením, které není začleněno do KSČM. „Ať už se jedná o jakékoli názory jeho členů, nesou za ně plnou odpovědnost,“ uvedla mluvčí.

Podle mladých komunistů byly důkazy o masakru zmanipulovány. „Falzifikace katyňské kauzy je o to hanebnější, že se na ní podílí antikomunistické vedení Ruska v čele s Putinem a Medveděvem,“ uvádějí v jednom ze série článků na webu. Za trestný čin popírání nebo zpochybňování genocidy hrozí pachatelům až tři roky vězení.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...