Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Množírny psů jsou problémem, uznává ministerstvo. Chce registrovat chovy

Česko

  18:00
PRAHA - V České republice je mezi 100 a 150 množírnami s více než 20 psy, uvedla Simona Smith, která se dlouhodobě věnuje problematice spojené s obchodem se zvířaty v Česku i cizině. Ministerstvo zemědělství považuje problém za vážný, pomoci by měla novela veterinárního zákona, uvedl náměstek ministra Jiří Šír.

Množírna. foto: Facebook - Množitelé psů z Prahy

V ní se zavádí povinnost registrace chovů s více než pěti fenami pod Státní veterinární správu (SVS). Údaj o počtech psů, kteří se rodí v tzv. množírnách, ale podle Šíra nevychází z věrohodných zdrojů. Podle Smith roste počet množíren v Česku až o pětinu ročně. „Hodně to vzrůstá ve chvíli, kdy vyjde reklama s nějakým konkrétním plemenem,“ řekla. Zatímco v minulosti podle ní šlo spíše o menší chovy, nyní se kromě počtu rozrůstá jejich velikost. Smith požaduje zvýšit postihy za špatné podmínky v chovech.

Lidovky.cz na problematiku množíren upozornily již dříve

Ve tmě, v malých klecích, s minimem potravy a ve vlastních výkalech trpí tisíce psů za jediným účelem. Reprodukce a prodeje štěňat. Český právní řád však termín ‚množírna‘ zatím nezná.

Záběr z množírny čivav.

Žaloby podvedených lidí a následné hledání legislativního řešení ukazuje, o jak rozsáhlý mezinárodní problém se jedná.

Vysoká poptávka po módních plemenech, která převyšuje nabídku zavedených chovných stanic a nevyhovující legislativa, která v Česku zájmový chov psů a koček či týrání zvířat upravuje, dala vzniknout šedé zóně množitelů, tzv. množírenské mafii. Celý článek si dočtěte ZDE.

Podle SVS nelze množírny psů kontrolovat cíleně, protože zákon ani pojem „množírna“ nezná. „Jedná se o hanlivý výraz pro chov, v němž chovatelé produkují zvířata ve velkém množství a za nevyhovujících podmínek. Může se však jednat i o chov, kde jsou dobré a odpovídající podmínky, ale chovatelé jsou přesto vnímáni jako množitelé, protože produkují dle okolí větší nebo velké množství zvířat,“ uvedl Petr Majer z oddělení komunikace SVS. Nejvíce problémové jsou podle něj neevidované chovy s nekontrolovanou produkcí štěňat.

Pochybení u čtvrtiny chovů

Veterináři loni zkontrolovali psy v 2008 případech, skoro u čtvrtiny našli pochybení, uvedl Majer. Většina chyb ale byla zjištěná u chovů jednotlivých psů v domácnostech. „I když je celkový podíl závad nižší u větších chovatelů v porovnání s menšími chovy, závažnost je vysoká i s ohledem na dopady v oblasti společenského vnímání a názorů na chov psů,“ dodal. Podle něj dva největší loni kontrolované chovy čítaly 114 a 111 psů.

Štěnata se pašují jako kabelky, říká v rozhovoru veterinářka

Záběr z množírny.

Martina Načeradská se ve své veterinární ordinaci setkává s předčasně odstavenými štěňaty se svrabem, pupeční kýlou, parazity, nebo nekrózou konečníku, i s dospělými psy s těžkými kožními problémy a amatérsky provedenými císařskými řezy. Postupně se tak dozvěděla o množírnách i o tom, že Česko je jedním z největších vývozců množírenských štěňat v Evropě. Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

Veterináři změnu legislativy podporují, přáli by si konkrétnější podmínky, jak mají chovatelé psy a kočky chovat. Například ve Francii podle Majera chovatelé s více než 50 psy musí být schváleni veterinárními úřady, nahlášeni finančním úřadům a kontrola k nim přijde dvakrát ročně.

Podporu SVS má také zamýšlené vytvoření centrálního registru psů. „Aby takový registr měl skutečně smysl a plnil svou funkci, musela by se povinnost označovat a nechat registrovat svého psa týkat skutečně všech psů a chovatelů,“ upozornil Majer.

Podle Majera by si lidé měli kupovat zvířata od prověřených chovatelů, nikoliv z pochybných zdrojů. Smith doporučuje, aby si zájemci nikdy nekupovali zvíře při první návštěvě chovatele.

Inzertní portály jsou plné pochybných nabídek štěňat

Prodej čivavy na internetu.

Na zvýšenou poptávku po malých plemenech reagují nepoctiví prodejci těžící z neznalosti zákazníků. Ti z touhy ušetřit odpovídají na inzeráty nabízející štěňata výrazně pod cenou a bez průkazu původu (PP). Při důkladnějším zkoumání se ale dá pochybný inzerát včas odhalit. Celý článek čtěte ZDE.

Ministerstvo podle náměstka Šíra zavedení centrálního registru několikrát zvažovalo. Sama o sobě evidence psů ale podle něj problém neřeší. Částečně by mohla pomoci i novela veterinárního zákona, která zavádí povinnost, aby se chovatelé s více než pěti fenami staršími jednoho roku museli registrovat u SVS.

Na problém s množírnami na konci předloňského roku upozornila iniciativa Ne množírnám!, kterou podpořilo víc než 16 000 lidí. Nejen milovníky psů šokovaly podmínky, v jakých majitelé zvířata drží. Často jde o sklepy nebo opuštěné kravíny. Štěňata jsou odebírána příliš mladá. Katastrofální zdravotní stav se pak s nimi i přes veterinární pomoc táhne celý život.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...