Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Poptávka dělá ze zubožených psů zboží. Množírenská mafie se neštítí ničeho

Česko

  19:40
PRAHA - Ve tmě, v malých klecích, s minimem potravy a ve vlastních výkalech trpí tisíce psů za jediným účelem. Reprodukce a prodeje štěňat. Výsledkem jsou nemocná týraná zvířata potřebující nákladnou léčbu, podvedení lidé a nemalé daňové úniky. Český právní řád však termín ‚množírna‘ zatím nezná.

Záběr z množírny čivav. foto: Facebook - Množitelé psů z Prahy

Žaloby podvedených lidí a následné hledání legislativního řešení ukazuje, o jak rozsáhlý mezinárodní problém se jedná.

Ve své ordinaci se veterinářka Martina Načeradská setkává s předčasně odstavenými štěňaty se svrabem, pupeční kýlou, parazity, nebo nekrózou konečníku, i s dospělými psy s těžkými kožními problémy a amatérsky provedenými císařskými řezy. Vysoká poptávka po módních plemenech, která převyšuje nabídku zavedených chovných stanic a nevyhovující legislativa, která v Česku zájmový chov psů a koček či týrání zvířat upravuje, dala vzniknout šedé zóně množitelů, tzv. množírenské mafii.

Ta se na rozdíl od poctivých chovatelů neštítí ničeho. A z Česka se stala množitelská velmoc. I kvůli absenci kontrol na hranicích je Evropa protkaná sítí překupníků a množitelů. „Po módních plemenech je obrovská poptávka. Psi jsou stále bráni jako zboží. Překupníci našli mezeru na trhu,“ komentuje situaci Načeradská.

Množitelé nejsou podle advokátky poškozených, Zuzany Rennerové, pokaždé intelektuálně či sociálně slabí lidé, kteří si tak obstarávají živobytí. „Pomyslný kolotoč soudních a správních řízení, který jsme s kolegy rozehráli, ukázal, že množírenský byznys se v řadě případů týká i vysoce postavených osob, u nichž tato činnost přímo koliduje s jejich profesními či společenskými závazky,“ uvádí advokátka.

Mafiánské praktiky

Ilegální obchod s domácími zvířaty je jeden z nejlukrativnějších v Evropě. Podle Rennerové je také napojen na další vysoce nebezpečné nelegální činnosti a mafii.

Nekupujte štěně když:

1. Jsou štěňata inzerována po celý rok od stejného „chovatele“
2. Vás prodávají pod různými záminkami nepustí do domu na nezávaznou prohlídku, navrhuje pouze předání mimo domov
3. Štěně je příliš malé (hmotnost každého plemene při odstavu lze najít na internetu), nemá prořezané zuby
4. Prodávající nabízí mnoho psů, nikde není matka štěňat, všude je zápach a špína
5. Štěně má blechy (černé tečky v kožichu), rýmu, špinavé uši, teče mu z očí, má kašel či průjem a nebo má defekt – fontanelu (neuzavřená lebka), kýlu (boulička na břiše) nebo nesestoupené varlata
6. Štěně má ještě sací reflex (přisaje se na prst)
7. Prodávající nedokáže odpovědět na vaše dotazy ohledně zdraví štěněte, jeho rodičů a péče o něj, neví čím je krmeno a podobně
8. Cena za štěně je nápadně nižší než cena obvyklá
9. Není k dispozici platná kupní smlouva a očkovací průkaz se záznamy o věku štěněte, odčervování a očkování včetně razítka veterináře. Štěňata ze zahraničí musí mít vystavený pas a být čipovaná
10 . Jste se impulzivně rozhodli pro koupi štěňátka – jste snadný cíl pro překupníky a množitele

Autor: MVDr. Martina Načeradská

Advokátka po zmedializování kauz zažívá výhrůžky a zastrašování. I veterinářka Načeradská byla upozorněna, aby se nepídila po podezření, že do množení je zapleten člověk z oboru. Jak pro server Lidovky.cz potvrdila místopředsedkyně Revizní komise Komory veterinárních lékařů (KVL) ČR Marie Vranková, komise v minulosti případ, kdy byl do množení zapojen veterinář, řešila.

Zastrašování je také jedním z důvodů, proč se podvedení lidé či ochránci zvířat často nepouští do trestních oznámení. Po zveřejnění kauzy moderátora ČT Jana Smetany, který před rokem naletěl množitelce, se ale začali ozývat další poškození. Zoufalí lidé volající o právní poradenství nakonec podnítili Smetanovu advokátku Rennerovou a její kolegy k založení spolku ANIMAL EYE. Ten v současné době řeší stovky podnětů.

Čipovat? Česko zaspalo

Zmíněná kauza zaujala širokou veřejnost. Načeradské, Státní veterinární správě, ANIMAL EYE a dalším neziskovkám a aktivistům se podařilo pro boj s množírnami najít podporu i u zákonodárců. Expertní skupina kolem poslankyně Gabriely Peckové (TOP 09) bude brzy předkládat, mimo jiné, návrh zákona o povinném identifikačním označení psů (tzv. čipování) a následném zavedení do centrální evidence. Díky čipu jasně doložitelná informace o majiteli a historii zvířete pomůže nezodpovědné chovatele snadněji stíhat.

Otázkou je finanční nákladnost celého systému či objem osobních dat o majitelích psů. Povinnost čipování psů a jejich evidence v centralizovaném registru je v současné době stanovena ve většině členských států Evropské unie. Stanovena není v Česku, Finsku a Polsku, na Slovensku byla po dvou letech zrušena v roce 2013. Aktuálně podle poznatků ANIMAL EYE je Česko jedním z největších dodavatelů nelegálně a nekontrolovatelně množených štěňat do Německa, Belgie, Nizozemí a Anglie. Jedná se o desítky tisíc psů.

Záběr z množírny.

Díky činnosti neziskových organizací se podařilo vystopovat řadu množitelů a překupníků, je však obtížné je z týrání zvířat usvědčit. Vyhláška upravující zájmový chov zvířat se vztahuje pouze na podnikatele a dále na sdružení fyzických a právnických osob a jejich členy. Povinnost registrovat se u krajské veterinární správy a nahlásit chov pak mají pouze osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.

Množiteli však bývají často fyzické osoby vykonávající ilegální činnost bez potřebných povolení. Množírny jsou dobře skryty, štěňata se nabízejí pomocí anonymních inzerátů na internetu, zájemci volají na předplacené SIM karty na jedno použití, písemná kupní smlouva mnohdy neexistuje a samotný prodej se uskuteční mimo obydlí množitele, například na parkovišti.

Průkaz původu není zbytečný

Lidé takový nákup zvířat volí většinou kvůli nevědomosti a snaze ušetřit. Mylně se domnívají, že pokud nechtějí psa na výstavy, průkaz původu není zapotřebí. Ten ale hlavně zaručuje zdraví štěněte, zabraňuje příbuzenskému křížení a v neposlední řadě zaručuje, že si člověk opravdu pořídil vytouženou rasu a ne křížence.

Levnější alternativou je osvojení psa z útulku. Výběr kvalitní chovné stanice je zásadní. „Stále málo lidí si uvědomuje, že na koupi se rozhodně šetřit nevyplatí, protože ušetřené peníze pak obvykle zaplatí za veterinární péči. Ve výsledku pak utratí za těžce nemocného psa spolu s veterinární péčí mnohem více než za interšampiona s nástěnkou titulů,“ vysvětluje Načeradská. Občas se podle Rennerové podaří pachatele usvědčit alespoň právě z podvodu či z poškozování spotřebitele. Pes inzerovaný jako zdravý se vlastně stává vadným zbožím.

Poptávka vytváří nabídku, zanechává zubožené psy

Nejúčinnějším nástrojem boje proti množitelům je osvěta veřejnosi. Ta stále nemá o praktikách množíren dostatek informací. Diskuze se širokou veřejností je třeba i o významu čipování. Registrace psů sníží náklady na hledání ztracených mazlíčků i majitelů odložených zvířat. Pomůže i při pátrání po zdravotním stavu psa, který někoho pokousal.

Záběr z množírny.
Množírna.

Iniciativa Ne! Množírnám je jednou z těch, které se o osvětu snaží. Pod její peticí vyžadující efektivnější potírání množitelství se podepsalo už na dvacet tisíc lidí. Dočkala se i slyšení v parlamentu.

Členka iniciativy Eva Podobová ilustruje míru utrpení zvířat na příkladu svých dvou osvojených psů zachráněných z množírny. „Francouzská buldočka Meggie má nejen jizvy po císařských řezech, ale důsledkem bití je i hluchá. Mopsík Bohoušek se následkem dlouhodobého pobytu v kleci neustále točí dokolečka, uši měl okousané od much, na předních tlapkách má obrovské prošlapy a kvůli zanedbané léčbě očních zánětů je téměř slepý. Nejvýrazněji se ale projevují přetrvávající psychické problémy.“

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...