Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moc jsme se nevyspali, byl hrozný hluk. Protestující nocovali v pražském bytě od Airbnb

Na akci se v sobotu přišlo podívat okolo 20 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na akci se v sobotu přišlo podívat okolo 20 lidí. | foto: Lidové noviny

Praha V pražském bytě pronajatém přes Airbnb v sobotu pokračoval protest právě proti Airbnb. Redaktorka serveru Lidovky.cz se šla na místo podívat v sobotu ráno. Organizátoři zrovna snídali. „V noci tu byl hrozný hluk z okolních bytů, v domě přespávaly dvě skupiny turistů. Navíc jsou tady špatné matrace, takže jsme se moc nevyspali,“ řekl jeden z členů kolektivu Stop Airbnb.

Byt se nachází v Jindřišské ulici poblíž Senovážného náměstí v centru Prahy. V domě je celkem 16 bytů, podle organizátorů jsou již jen tři z nich obydleny trvale, zbytek je nabízen pro krátkodobé ubytování. 

Lidé z kolektivu si klíče od bytu vyzvedli v kanceláři pronajímatele, který podle nich vlastní desítky dalších bytů. „Po odchodu tu jen necháme klíč. Je vtipné, jak se snaží pronajímatelé vyhnout tomu osobnímu kontaktu. To je úplně proti té původní myšlence Airbnb, tedy sdílet s někým svou domácnost a ukázat mu město z pohledu starousedlíka,“ řekl pro Lidovky.cz člen Stop Airbnb Tadeáš. 

Většina organizátorů bydlí v centru Prahy a nárůst turismu pociťuje na vlastní kůži.

Po přednášce následoval společný oběd.
Po přednášce následoval společný oběd.

Kolektiv Stop Airbnb zahájil happening v pátek večer, kdy proběhla vernisáž výstavy, přednáška o bytovém fondu a koncert. Do bytu, který se nachází v prvním patře a standardně je pronajímán pro 8 hostů, se v pátek přišlo podívat přes 60 lidí, mezi nimi i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). Ten uvedl, že usiluje o změnu legislativy na ministerstvu pro místní rozvoj, která by zlepšila vymahatelnost existujících pravidel.

V sobotu po snídani následovala přednáška o regulaci Airbnb v zahraničí. Například v Paříži či Amsterdamu omezují počet dní, na který je během roku možné byt krátkodobě pronajímat. V Berlíně zase musí každý pronajímatel požádat o povolení krátkodobého pronájmu a v Los Angeles smí pronajímatel nabízet jen své trvalé bydliště.

Kulisy pro turisty

Špatné zkušenosti s Airbnb měli všichni z návštěvníků, kteří se zapojili do diskuze v rámci sousedského setkání.

„V protějším domě uvnitř bloku už jsou samé byty pro turisty. Nás starousedlíků tam zůstalo jen pár a všichni jsme alergičtí na drnčení kufrů, které se neustále rozléhá po dvoře. Dokonce tam postavili parkoviště, pořád tam jezdí minibusy s turisty. Hluk je příšerný, ale lidi už rezignovali a radši si vezmou prášek na spaní. Bydlí tam samí důchodci a jedna matka samoživitelka, nikdo nemá chuť se s někým hádat,” sdělila jedna z návštěvnic, která bydlí na Praze 1. tedy v centru metropole. 

Podobné zkušenosti měli i další účastníci, podle kterých se Praha proměňuje v kulisy pro turisty. Vyjdete ven a potkáte jen tváře, které už nikdy neuvidíte. Pak si nemůžete připadat jako doma,” stěžovala si obyvatelka Malé Strany. Problémem je i gentrifikace, tedy vznik drahých podniků a obchodů cílených primárně na turisty, kvůli kterým ubývá dostupných podniků pro starousedlíky.

Akce se zúčastnili také sousedé, kteří v domě, kde se akce konala, dlouhodobě žijí. Jedna sousedka dokonce přinesla na oběd hrnec polévky.

Sobotní program trval až do večera. Na programu byly přednášky o chystaném rozšiřování pražského letiště a sociálně vyloučených lokalitách, koncert a promítání filmu. Akce končí v neděli ráno společnou snídaní.

Podle informací magistrátu se v Praze ke krátkodobému ubytování využívá přes 13 000 bytů a 84 procent z nich je v nabídce jako celé jednotky. V historickém centru má jít až o čtvrtinu bytů. Vedle Airbnb působí na českém trhu třeba Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals a Vrbo.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz