Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Slovanská epopej může nalézt po dobu 25 let útočiště v paláci Savarin, zveřejnili pražští radní

Alfons Mucha: Přísaha „omladiny“ pod slovanskou lípou (1926 (nedokončeno), vaječná tempera, olej, plátno, 405 x 480 cm) foto: Národní galerie v Praze

Hlavní město bude moci umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do paláce Savarin na Václavském náměstí na 25 let s pětiletou opcí. Současně s tím bude ukončen spor s jedním z dědiců Johnem Muchou a v prostoru bude místo i pro vystavení rodinné sbírky.
  14:30

Provoz a správu bude mít na starosti developer - společnost Welwyn, respektive některá z jejích firem. Vyplývá to z návrhu dohody mezi Prahou, Nadací Mucha a Welwynem, který dnes schválili pražští radní.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Alfons Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Od loňského roku jsou na příštích pět let zapůjčena do Moravského Krumlova, kde byla vystavována už v minulosti.

„Máme s Prahou uzavřenou smlouvu do konce roku 2026. Praha chce do té doby najít vlastní výstavní prostory pro epopej a palác Savarin jedna z variant. U nás je epopej jak v bavlnce, a pokud Praha nebude mít prostory, budeme ochotně jednat o možném prodloužení výstavy v Krumlově,“ řekl krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno, 480 x 405 cm)

Doba trvání nájmu bude 25 let a hlavní město bude mít opci na prodloužení doby trvání nájmu jedenkrát o pět let, a to za stejných podmínek, nedohodnou-li se město a developer jinak.

Podle znění dohody Welwyn dokončí stavbu stálé expozice do čtyř let od získání pravomocného rozhodnutí o umístění stavby paláce Savarin. Územní rozhodnutí bylo vydáno v březnu 2020, avšak zatím nenabylo právní moci.

Dohoda s sebou nese ukončení letitého sporu mezi Johnem Muchou a hlavním městem o vlastnictví pláten. V případě podpisu dohody se podle jejího znění Mucha zaváže do 30 dnů od podpisu uznat vlastnické právo města na plátna a stáhnout své žaloby.

Praha se naopak zaváže, že obrazy nepřemístí jinam než do vlastních výstavních prostor určených pouze pro epopej, jak si to přál malíř Alfons Mucha.

Součástí expozice bude také prostor pro výstavu rodinné sbírky. Žádné z ostatních částí stálé expozice ale nebudou smět jak z technického, tak uměleckého pohledu rušit umělecký dojem z epopeje.

Sál, kde epopej bude, by podle dokumentu měl mít na šířku 23 metrů a na délku více než 60 metrů. Plátna by měla být umístěna proti sobě, mezi nimi bude zhruba patnáctimetrový prostor.

Výtěžek půjde na provoz a správu expozice

Výtěžek z provozu stálé expozice, tedy z prodeje vstupenek a dalších aktivit, bude pro Prahu, respektive Galerii hlavního města, a Nadaci Mucha vybírat provozovatel. Peníze budou sloužit k pokrytí přímých nákladů na provoz a správu expozice.

Náklady provozu stálé expozice jsou podle dokumentu vyčísleny na 539 korun za metr čtvereční měsíčně. Zahrnují mimo jiné odhadované náklady na zaměstnance včetně ostrahy a zajištění bezpečnosti, údržbu, která zahrne případné restaurování a monitoring děl, nebo marketing.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu.

Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Autoři: ,