Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Benešovsko obchází norovirová nákaza. Infekce se projevuje nevolnostmi, zvracením a průjmy

Česko

  19:35
Benešov - Na Základní škole Dukelská v Benešově se u některých dětí a zaměstnanců vyskytly akutní zažívací potíže. Problémy měli i studenti gymnázia, kteří se stravují ve stejné jídelně. Minulý týden v pátek hlásilo potíže asi 30 lidí, poté přibyli další. Hygienici zjistili, že jde o norovirovou infekci. Nešlo o přenos z jídla ve školní jídelně, ale od nakaženého člověka, řekla ve středu ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

ilustrační snímek foto: Reprofoto

Informujte do konce června ředitele škol o plánu pro příští rok, vyzval Plagu opoziční Anticovid tým

Noroviry se projevují nevolnostmi, zvracením a průjmy. Potíže mají rychlý nástup a odezní za 12 až 72 hodin. Infekční onemocnění se snadno přenáší v rodinách a kolektivech. „Nebylo to rozhodně z jídla, původcem byla nemocná osoba,“ uvedla mluvčí. Nakaženy byly desítky lidí, přesný počet k dnešnímu dni mluvčí nevěděla.

Hygienici ve školách zavedli protiepidemická opatření. Studenti musejí dodržovat důslednou hygienu rukou, lidé s příznaky onemocnění nesmějí do kolektivu nebo manipulovat s potravinami, nápoji či nádobím. „Osoby, které byly v kontaktu s nemocným, byť nemají žádné příznaky, by se neměly účastnit hromadných a společenských akcí,“ dodala Šalamunová.

Místostarosta Zdeněk Zahradníček (Volba pro Benešov) upozornil na to, že do protiepidemických opatření se musí zapojit obě školy, postižení i jejich rodinní příslušníci. „Jako zřizovatel základní školy i školní jídelny tuto situaci považujeme za závažnou a na jejím řešení spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje a stejně tak činí i obě zmíněné příspěvkové organizace,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!