Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Auta na Karlově mostě měla upozornit na Husáka. Nováčky by podle organizátorů neměl školit bezpáteřní policista

Česko

  11:02aktualizováno  21:13
Praha - Zaparkování tří aut na Karlově mostě v pátek v noci mělo za cíl upozornit na aktuální kauzu končícího ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka, uvedli večer organizátoři akce na webu sorryvlado.cz. Husák se minulý víkend zúčastnil oslavy v teplickém hotelu, přestože platná protiepidemická opatření pořádání podobných akcí neumožňují.

Za účast na oslavě ho policejní prezident Jan Švejdar odvolal z čela liberecké krajské policie. Podle pořadatelů dnešního protestu to ale nestačí.

Husák bude od února v útvaru policejního vzdělávání. Po kauze teplické oslavy o přeložení požádal sám

Anonymním autorům prohlášení nazvaného Sorry Vláďo! se nelíbí, že Husák má po odchodu z čela liberecké krajské policie působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. „Nové příslušníky Policie ČR by tedy měl školit takto bezpáteřní ‚policista‘, který sám neoznámil protiprávní jednání (oslavu narozenin), a naopak se jí zúčastnil a doufal, že se tuto skutečnost veřejnost nedozví,“ vyčítají Husákovi. Dodávají, že jeho občanskou a především služební povinností bylo bezodkladně zasáhnout nebo informovat místně věcně příslušný orgán.

Autoři prohlášení jsou přesvědčeni o tom, že by se mělo na každého občana hledět stejně, ne-li přísněji, pokud jde o policistu, u kterého se dá předpokládat znalost právních předpisů. „Shora popsané jednání v naších očích vzbuzuje dojem, že pokud občan pochybí, je potřeba jej převelet na instruktora,“ uzavírají v nadsázce autoři prohlášení. Kritizují i některé starší Husákovy činy, mimo jiné to, že ho novináři v létě 2006 ještě jako policejního prezidenta přistihli při tom, když jel při cestě z Lán do Prahy svým vozem rychlostí 190 kilometrů za hodinu.

Auta na Karlově mostě.
Strážníci autům nasadili botičky.

Tři aut zaparkovaných stojících uprostřed památkově chráněného Karlova mostu si podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové všiml operátor kamerového systému časně ráno. „Okamžitě na místo vyslal hlídku strážníků. Na vozidla byly prozatím nasazeny technické prostředky, tzv. botičky. Po prověření situace nemají strážníci zákonné oprávnění nařídit odtah vozidla,“ uvedla dopoledne Seifertová.Husák je teď v nemocnici poté, co se mu dnes ráno udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku. Policejní prezident Jan Švejdar na Twitteru uvedl, že jeho stav je stabilizovaný, věří tomu, že bude brzy v pořádku. Dál s ním pokračuje kázeňské řízení, které může vést až k propuštění ze služby či jinému, mírnějšímu trestu.

Jedním ze tří aut na mostě byla dodávka s nápisem odkazujícím na webové stránky sorryvlado.cz, jejichž autoři vyjadřují nesouhlas s „papalášstvím vlády“ a s neustálým zpřísňováním opatření pro běžné občany. Server iDNES.cz uvedl, že podle registru domén má stránku zaregistrovanou Spolek rozhořčených občanů, který si založil youtuber Mike Pán. Případem se zabývá městská policie i další úřady. 

Strážníci ráno nasadili vozidlům takzvané botičky, k nařízení odtahu nemají zákonné oprávnění, sdělila ČTK mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Praha 1 chce i tak nechat vozidla odtáhnout.

Operátor si podle Seifertové třech zaparkovaných vozidel uprostřed památkově chráněného mostu, který je pěší zónou, všiml na kamerách časně ráno. „Okamžitě na místo vyslal hlídku strážníků. Na vozidla byly prozatím nasazeny technické prostředky, tzv. botičky. Po prověření situace nemají strážníci zákonné oprávnění nařídit odtah vozidla. V tuto chvíli dávají podnět správci komunikace a místně příslušnému silničně správnímu úřadu,“ uvedla Seifertová.

Všechny party plukovníka Husáka. Policejní šéf z teplického mejdanu má za sebou podivuhodnou kariéru

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) k tomu ČTK řekl, že jedná se Správou služeb hlavního města, která má v metropoli na starosti odtahy, o odstranění aut. I když právně je možné odtáhnout pouze vraky nebo auta, která blokují provoz, což není tento případ, podle starosty nelze podobnou „recesi“ tolerovat. „Pokládám to za hanobení naší národní kulturní památky, symbolu Prahy,“ řekl. Dodal, že radnice by mohla najít oporu pro odtah i v památkovém zákoně.

V blízkosti vozidel se podle Seifertové pohybovala osoba na koloběžce. „Je známá tím, že dlouhodobě dehonestuje práci nejen strážníků, ale také využívá mezer v platné legislativě. Vzhledem k porušení platného dopravního značení bude přestupek tohoto třiadvacetiletého muže oznámen správnímu orgánu,“ dodala mluvčí. 

Ochrana Karlova mostu je podle ní zajištěna pomocí městského kamerového systému. Kamery jsou umístěny na Staroměstské a Malostranské věži. Zaparkovat na mostě auto je podle mluvčí otázkou několika málo vteřin, zvlášť pokud jde o organizovanou akci jako v tomto případě. Strážníci jednali okamžitě, jakmile daný stav zjistili, uvedla. „Vzhledem k tomu, že je v metropoli umístěno přes 4,5 tisíce kamer, je logické, že není možné technicky ani lidsky sledovat všechny současně,“ poznamenala. 

Odpoledne se má v Praze uskutečnit protest iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády. Od 15:00 chtějí účastníci demonstrace blokovat vládní budovy, podrobnosti protestu zveřejní organizátoři na sociálních sítích o hodinu dřív. Své podporovatele vyzvali, aby se v pátek sjeli do hlavního města.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!