Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé se v pražském kostele loučili s Libuší Šafránkovou

Česko

  10:12aktualizováno  11:16
Praha - V kostele sv. Anežky na pražském Spořilově je poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou. V deštivém počasí si do místa, kam oblíbená herečka léta chodila, našlo cestu zatím několik desítek lidí. Čekali již před otevřením kostela, pořadatelé je pouštějí dovnitř po skupinkách kvůli dodržení protiepidemických opatření. Lidé přicházejí na rozloučení s herečkou postupně, fronty se netvoří.

V kostele je vystavena rakev ze světlého dřeva, na které je postaven růžový taneční střevíček připomínající zřejmě nejslavnější roli Šafránkové, titulní postavu z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Z obou stran rakve jsou věnce věnované Národním divadlem a Činoherním klubem.

‚Jsem všude, také tedy ve vás.‘ Rodina Libuše Šafránkové zveřejnila dojemné parte

Věnce lemují také příchod do kostela po schodech, jsou mezi nimi poděkování od mnoha divadel, pražské FAMU, karlovarského festivalu, premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidentského páru Miloše a Ivany Zemanových.

Většina těch, kdo do kostela přinášejí herečce růži či jinou květinu, se pak venku podepisuje do kondolenční knihy. Venku také mohou lidé sledovat přenos z interiéru kostela na velkoplošné obrazovce. Na ní bude od 16:00 přenášena i mše, která se uskuteční jen v úzkém rodinném kruhu a pro pozvané hosty.

Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.
Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.

Celý kostel je zvenčí střežen bezpečnostní službou, na místě jsou ve velkém počtu novináři a přenosové vozy. Za kostelem vzniklo také pietní místo, kam lidé již v minulých dnech nosili svíčky a květiny. Kostel dnes bude pro tiché rozloučení s herečkou, která zemřela 9. červnu ve věku 68 let, otevřen do 14:00.

Němci kvůli ‚Popelce‘ Šafránkové truchlí. Pro řadu z nich byla kultovní herečkou

Zádušní mše a uložení na hřbitově se uskuteční o týden později 2. července v jejích rodných Šlapanicích u Brna.

Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela po dlouhé nemoci. Ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu. S láskou, obdivem a úctou na ni vzpomínají herečtí kolegové i filmoví a divadelní režiséři.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat