Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé se v pražském kostele loučili s Libuší Šafránkovou

Česko

  10:12aktualizováno  11:16
Praha - V kostele sv. Anežky na pražském Spořilově je poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou. V deštivém počasí si do místa, kam oblíbená herečka léta chodila, našlo cestu zatím několik desítek lidí. Čekali již před otevřením kostela, pořadatelé je pouštějí dovnitř po skupinkách kvůli dodržení protiepidemických opatření. Lidé přicházejí na rozloučení s herečkou postupně, fronty se netvoří.

V kostele je vystavena rakev ze světlého dřeva, na které je postaven růžový taneční střevíček připomínající zřejmě nejslavnější roli Šafránkové, titulní postavu z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Z obou stran rakve jsou věnce věnované Národním divadlem a Činoherním klubem.

Věnce lemují také příchod do kostela po schodech, jsou mezi nimi poděkování od mnoha divadel, pražské FAMU, karlovarského festivalu, premiéra Andreje Babiše (ANO) či prezidentského páru Miloše a Ivany Zemanových.

Většina těch, kdo do kostela přinášejí herečce růži či jinou květinu, se pak venku podepisuje do kondolenční knihy. Venku také mohou lidé sledovat přenos z interiéru kostela na velkoplošné obrazovce. Na ní bude od 16:00 přenášena i mše, která se uskuteční jen v úzkém rodinném kruhu a pro pozvané hosty.

Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.
Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.

Celý kostel je zvenčí střežen bezpečnostní službou, na místě jsou ve velkém počtu novináři a přenosové vozy. Za kostelem vzniklo také pietní místo, kam lidé již v minulých dnech nosili svíčky a květiny. Kostel dnes bude pro tiché rozloučení s herečkou, která zemřela 9. červnu ve věku 68 let, otevřen do 14:00.

Zádušní mše a uložení na hřbitově se uskuteční o týden později 2. července v jejích rodných Šlapanicích u Brna.

Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela po dlouhé nemoci. Ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu. S láskou, obdivem a úctou na ni vzpomínají herečtí kolegové i filmoví a divadelní režiséři.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!