Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci kvůli ‚Popelce‘ Šafránkové truchlí. Pro řadu z nich byla kultovní herečkou

Svět

  17:13aktualizováno  19:48
Berlín - Zpráva o úmrtí české herečky Libuše Šafránkové se dostala na titulní stránky portálů předních německých médií včetně deníků Bild, Die Welt, Der Tagesspiegel nebo televize RTL. O Šafránkové informují jako o hvězdě a kultovní herečce, kterou proslavila filmová role v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Tři oříšky pro Popelku - Libuše Šafránková. foto: csfd.cz

Snímek Tři oříšky pro Popelku (1973). Libuše Šafránková jako Popelka a Pavel...
Libuše Šafránková jako Popelka

Zemřela Libuše Šafránková, před dvěma dny oslavila 68. narozeniny

„Zemřela hvězda ze Tří oříšků pro Popelku,“ připomněl už v titulku zprávy portál německé mediální skupiny RND. Poznamenal, že role Popelky, macechou ustrkované dívky, do které se zamiloval princ, Šafránkovou proslavila. Film, který v roce 1973 vznikl v československé a východoněmecké koprodukci, se stal úspěšný v zahraničí. Pohádku mají rádi nejen Němci, ale i obyvatelé Skandinávie.

O oblibě pohádky v Německu svědčí podle RND i to, že veřejnoprávní televize ARD ji během tří vánočních svátků odvysílala devětkrát. „Každý rok přiláká o Vánocích k televizím miliony diváků,“ dodal portál.

Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším deníkem v Německu, o Šafránkové píše jako o herečce z kultovního filmu. „Za hranicemi své země byla známa jako Popelka,“ uvedl Bild. Ten také připomněl, že německý herec Rolf Hoppe, který hrál krále, jehož syn se do Popelky zamiloval, zemřel v roce 2018 ve věku 87 let.

„Velké oblíbenosti dosáhla díky hlavní roli v pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973,“ napsal o Šafránkové Die Welt. Dodal, že tento romantický snímek je neoddělitelně spjat s německými Vánocemi. Die Welt rovněž poznamenal, že Šafránková hrála ve 150 filmech včetně oscarového dramatu Kolja.

Za hvězdu označil Šafránkovou také portál VIP.de, který se věnuje zprávám ze světa celebrit.

O úmrtí české herečky informují i saské deníky. Sasko se navíc považuje za baštu milovníků Popelky, neboť na tamním zámku Moritzburg nedaleko Drážďan se část filmu točila. Na to upozornil lipský list Leipziger Volkszeitung.

„Češi a nejen oni truchlí za svou nejoblíbenější pohádkovou princeznu,“ napsal saský deník Sächsische Zeitung. Ten uvedl, že Šafránková se potýkala s rakovinou plic a že v roce 2015 v telefonickém rozhovoru před Vánocemi děkovala svým německým fanouškům za přání a podporu.

„Slavná pohádka „Tři oříšky pro Popelku“ je pevnou součástí Vánoc v Německu i v České republice. To je také jeden z důvodů, proč uctíme památku herečky Libuše Šafránkové,“ uvedl na Twitteru Christoph Israng, německý velvyslanec v Praze.

Tvář trochu zašpiněná od popela

Dala duši mnoha postavám, největší slávu jí přinesla filmová role Popelky, napsala dnes slovenská média o herečce Libuši Šafránkové, která zemřela ve věku 68 let. Právě pohádka Tři oříšky pro Popelku je oblíbená i na Slovensku, kde ji televize vysílají o vánočních svátcích.

„Ačkoliv její nejznámější rolí byla Popelka, Libuše Šafránková dala duši mnoha dalším filmovým i divadelním postavám. Režiséři ji obsazovali nejen do rolí mladých, nebojácných, energických a šikovných dívek - princezen, ale i rolí maminek a zralých žen v domácnosti,“ napsal list Sme.

Podle deníku si ji diváci zamilovali, postavám dokázala vždy propůjčit charisma, křehkost, nutnou dávku dívčího půvabu i zvláštní čistotu.Vždy poutala pozornost půvabem a temperamentem, ale i jemnými črtami a milým výrazem tváře.

Princezna s drápkem. Libuše Šafránková měla něhu, důvtip i smysl pro humor

„Pro většinu diváků bude mít navždy tvář trochu zašpiněnou od popela. Role pohádkové Popelky jí přinesla největší slávu, díky ní se rozběhla její herecká kariéra. A vezla se s ní celý život,“ napsalo Sme v nekrologu.

Právě fotografie ze zmíněné pohádky zveřejnila slovenská média, která informovala o úmrtí Šafránkové.

„Role Popelky změnila tehdy mladé herečce Libuši Šafránkové život od základů. Talentovaná herečka šla z role do role, ať již v divadle, filmu nebo televizi,“ napsal na svém webu list Plus jeden deň.

„Režiséři obsazovali Šafránkovou do rolí odvážných, moudrých a duchaplných ženských postav. To byl i případ Popelky. Pohádka Tři oříšky pro Popelku si našla diváky i daleko za hranicemi komunistického Československa,“ uvedl portál Aktuality.sk.

Zpěvačka Klára nebo nevěrná Turková. Připomeňte si nejznámější role Libuše Šafránkové

Nejčtenější slovenský list Nový čas píše v souvislosti s úmrtím Šafránkové o tragické zprávě.

Veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) zařadil do večerního vysílání na svém hlavním televizním kanálu film Obecná škola, ve kterém si Šafránková zahrála.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat