Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Příběh starý několik staletí. Popelka stále inspiruje spisovatele i filmaře

Kultura

  14:55
Praha - Ve věku 68 let zemřela filmová a divadelní herečka Libuše Šafránková. Ačkoliv ztvárnila mnoho skvělých rolí, českým divákům utkvěla v paměti jako nezapomenutelná Popelka ve filmu Václava Vorlíčka. Popelka je přitom oblíbený lidový příběh, který se dočkal řady zpracování. Pohádková postava ale měla poměrně krvavé začátky a první film o ní vznikl ještě v 19. století.

Pohádkář Perrault

První písemnou verzi Popelky sepsal francouzský spisovatel Charles Perrault. V roce 1695 vydal sbírku pohádek nazvanou Příběhy a historky minulosti s ponaučením. Perraultova Popelka končí dobře a také se stala základem pro filmy.

Tady tekla krev

Staré pohádky byly jako Hra o trůny, syrové, plné násilí, sexu a nadpřirozena

Druhou verzi (a diskutabilně tu známější) Popelky napsali bratři Grimmové. Němečtí pohádkáři vycházeli z lidových legend, které ale byly značně krvavé a dnes bychom původní Popelku asi těžko dávali dětem přečíst na dobrou noc.

Aby si na nohu mohly nasadit střevíček, uříznou si Popelčiny sestry části chodidel. Jedna patu, druhá prsty. Když obě zjistí, že Popelku neporazí, rozhodnou se získat její přízeň tím, že jí alespoň dorazí na svatbu. To byla ale chyba, protože tam jim vrány vyklovou oči.

První film vznikl již v 19. století

V roce 1899 natočil filmový vizionář Georges Méliès krátký film o Popelce. Méliès rád experimentoval, jak záhy ukázal ve svém nejznámějším filmu Cesta na Měsíc, a pro svou Popelku vytvořil fantaskní scénu s hodinami.

Popelku oprášil Walt Disney

V roce 1950 Popelku do Filmové podoby převedlo studio Disney. To temný příběh pojalo jako barevnou pohádku plnou zapamatovatelných písní, jak je u Disneyho zvykem. Film byl považován za velmi úspěšný. O tom svědčily i tři nominace na Oscara.

Tento film také standardizoval scénu toho, jak Popelka svůj střevíček ztratí ve spěchu. V příběhu od bratří Grimmů princ natře schody smůlou, aby se Popelka chytila. Ta z pasti unikne, ale na místě nechá právě onen střevíček.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku.
Popelka (Cinderella - 1950)

Kolik že to bylo oříšků?

Tři oříšky pro Popelku je klasická vánoční pohádka Václava Vorlíčka z roku 1973. Vznikla na motivy literární předlohy od Boženy Němcové. Film lákal hlavně na skvělou ústřední hereckou dvojici Libuše Šafránkové a Pavla Trávníčka. To vše podkreslené písněmi od Karla Svobody. Na Saském zámku Moritzburg se od roku 2009 koná každoročně výstava, která Tři oříšky pro Popelku připomíná.

Popelka kam se podíváš

Pohádkový příběh je tak populární, že vznikl bezpočet jeho filmových, knižních, nebo seriálových adaptací. Divácky oblíbená je i další česká verze od režisérky Vlasty Janečkové. Ta v roce 1969 obsadila do hlavních rolí obsadila Evu Hruškovou a tehdy velmi populárního zpěváka Jiřího Štědroně. Zajímavostí je, že jednu ze sester si zahrála Dana Hlaváčová, která si roli zopakovala i ve Třech oříšcích pro Popelku.

I studio Disney se k Popelce v roce 2015 vrátilo. Příběh, který přímo vycházel z originálu z roku 1950, byl ještě více upraven na dětské diváky. Zatímco v původním filmu otec Popelky zemře, tady pouze odejde neznámo kam. Popelčina matka zemře až ve chvíli, kdy dceři stačí udělit pár výchovných mateřských rad...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...