Němci kvůli ‚Popelce‘ Šafránkové truchlí. Pro řadu z nich byla kultovní herečkou |
K nejznámějším filmům, ve kterých hrála, patří Třetí princ, Princ a večernice, Vrchní, prchni! nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Na filmovém plátně se objevila například i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za který získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon, či v přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30 let.
„Vždycky se jí říkalo Libuška, nikdy Libuše, protože to byla tak milá holka, že se to prostě jinak říct nedalo. Libuška byla neskutečně nadaná herečka, můžete na ni vzpomínat tak, že vás dojala, nebo že vás rozesmála, protože ona dokonale plnila oba tyto úkoly,“ řekl ve středu její herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák. „Asi nejraději ji mám ve scéně z Vesničky střediskové, když počítá žárlivému manželovi, jak dlouho vydrží na jedno nadechnutí pod vodou. Myslím, že nebudu sám, kdo na ni bude vzpomínat jako na krásnou a veselou ženskou,“ řekl.
Příběh starý několik staletí. Popelka stále inspiruje spisovatele i filmaře |
Z televizní tvorby jsou známé Šafránkové role v pokračování seriálu Nemocnice na kraji města, v Četnických humoreskách a seriálu Náhrdelník, kde se objevila po boku svého manžela Josefa Abrháma. Filmový portál csfd.cz obsahuje téměř 150 jejích rolí včetně televizních. Často ve svých rolích uplatnila svůj smysl pro humor od věcné ironie až po živelnou komediálnost.
Libuše Šafránková v roce 1971 absolvovala dramatické oddělení brněnské konzervatoře a byla pak v angažmá Státního divadla v Brně. Následně působila v Krejčově Divadle Za branou a po jeho násilném uzavření se v roce 1972 stala členkou Činoherního klubu, jehož repertoár a tvůrčí atmosféra zásadně formovaly její herecký profil. Angažmá po listopadu 1989 na tři sezony opustila, když odešla do činohry Národního divadla. Tam působila do roku 1994, vrátila se do Činoherního klubu, ale záhy ho definitivně opustila.
Politici a umělci vyjadřují soustrast rodině
Jako na mimořádně nadanou herečku, která uměla dojmout i rozesmát, bude na zesnulou Libuši Šafránkovou vzpomínat její herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák. Má ji spojenou s rolemi, které sám psal nebo je s oblíbenou herečkou hrál. Režisér a zakladatel Febiofestu Fero Fenič řekl, že Šafránkovou neviděl v žádné roli, kterou by si nezapamatoval.
Zpěvačka Klára nebo nevěrná Turková. Připomeňte si nejznámější role Libuše Šafránkové |
V Libuši Šafránkové odešla nejlepší česká herečka. Ve středu to řekl režisér Matej Mináč, který s ní natočil v roce 1999 film Všichni moji blízcí. Snímek byl poctou zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi. „Je to veliká ztráta,“ řekl Mináč.
Za velkou ztrátu považuje úmrtí Šafránkové její herecký kolega Ondřej Vetchý, který s ní hrál například ve filmovém přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa. „Bolest ze ztráty Libušky je větší nežli schopnost se k čemukoliv vyjadřovat,“ konstatoval bez dalších podrobností Vetchý.
Paní Libuši Šafránkovou jsem měl moc rád. Její Popelku jsem viděl snad stokrát. Bez ní si neumím představit české Vánoce. A myslím, že nikdo z nás. Je mi strašně líto, že odešla. Upřímnou soustrast všem pozůstalým a blízkým.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 9, 2021
Pistolí jsem si splnila sen, byla jsem kovbojem, říkala Libuše Šafránková |
Babiš na Twitteru uvedl, že Libuši Šafránkovou měl moc rád. „Její Popelku jsem viděl snad stokrát. Bez ní si neumím představit české Vánoce. A myslím, že nikdo z nás. Je mi strašně líto, že odešla,“ napsal ke svému vyjádření soustrasti. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že prezidenta informace o úmrtí Šafránkové hluboce zasáhla. „Je mi to nesmírně líto,“ uvedl Zeman.
Dnešní den je pod psa. V mých očích byla Libuše Šafránková nejsympatičtější a nejmilejší česká herečka. Je mi nesmírně líto, že odešla, ale jsem vděčná za to, co tu po ní zůstalo. Nejen Báječná léta…
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) June 9, 2021
Čest její památce a upřímnou soustrast blízkým.
Libuše Šafránková byla herečkou, která se nikdy nesnažila být celebritou a své herectví předřazovala před všechno ostatní. Hrála křehké ženy, ale vyzařovala z ní zvláštní síla. „Je to najednou smutný den nejen pro filmové diváky,“ uvedl dnes v reakci na úmrtí oblíbené české herečky ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Libuše Šafránková, čestná občanka Prahy 4, byla jednou z nejmilovanějších českých hereček. Přesto vždy působila velmi skromným projevem. Stejně jako její Popelka, princezna s laskavým srdcem. Upřímnou soustrast rodině a blízkým. pic.twitter.com/7SzdG0EDH3
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 9, 2021