Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Napadlo do deseti centimetrů sněhu, silničáři nasadili pluhy a radlice

(ILUSTRAČNÍ SNÍMEK) Náledí na silnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ILUSTRAČNÍ SNÍMEK) Náledí na silnici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Na silnicích zůstávaly ráno zbytky sněhu. Silničáři doporučovali řidičům zvýšenou opatrnost. Především ve vyšších polohách. V horských oblastech hrozí v pondělí v noci a v úterý ráno opět náledí. V Moravskoslezském kraji může během dneška napadnout až deset cm sněhu.

Zbytky rozbředlého sněhu zůstávaly po nočním sněžení na silnicích v Karlovarském kraji. Teploty v kraji byly ráno okolo nuly, na horách chladněji.

V Karlovarském kraji začal padat sníh už v neděli odpoledne. Na prohřátých silnicích ale rychle odtával. Ležel ale kolem silnic a na krajnicích. Sněhové přeháňky se mohou vyskytovat i během dne, má se ale mírně oteplovat.

Několik centimetrů sněhu napadlo v noci také ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka. Silnice tam jsou po chemickém posypu už holé a mokré, avšak řidiči by měli jezdit opatrně, řekli dispečeři údržby silnic. 

„Na Červenohorském sedle napadlo do deseti centimetrů. Sníh jsme v noci průběžně odhrnovali a provedli jsme tam i chemický posyp. Stále sněží a silnice přes sedlo je s opatrností sjízdná,“ řekl dispečer společnosti Stavby, opravy a údržba silnic.

Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku v noci nesněžilo a silnice tam jsou ráno holé a mokré.

Na Tachovsku vítr ohýbal stromy

I silnice Plzeňského kraje pokryl v noci první sníh. V terénu byly veškerá technika údržby. Všechny vozovky byly sjízdné, provoz všude plynulý, problémy nehlásila ani policie. Teploty se pohybovaly kolem nuly, během dne by měl všechen sníh odtát. 

„Do pěti centimetrů sněhu napadlo ve vyšších polohách Šumavy (Klatovsko), Českého lesa (Domažlicko a Tachovsko), ale i v Brdech ve směru na Rožmitál, například kolem Míšova (jih Plzeňska), takže už to bylo i na radlici,“ uvedl dispečer Slapnička. Podle něj byla původní předpověď meteorologů horší, než jaká byla nakonec skutečnost.

„Místy, zejména na Tachovsku, těžký sníh ohýbal stromy a lámal větve. Museli jsme povolat hasiče, aby je odstranili,“ uvedl dispečer.

Na Žďársku napadlo až pět centimetrů sněhu

Sněhové přeháňky s deštěm zasáhly na Vysočině během nedělního večera a noci na dnešek zejména Žďársko, kde napadlo tři až pět centimetrů sněhu. Silničáři sníh odstraňovali pomocí 24 pluhů, dvě radlice zasahovaly v okolí Sněžného a Tří Studní. Všechny silnice byly ráno sjízdné bez omezení.

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné, na horách s opatrností

Silnice v Ústeckém kraji byly ráno většinou sjízdné, v Krušných horách ležely na komunikacích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu. 

Dálnice D8 byla po chemickém ošetření mokrá, podobné to bylo u silnic prvních tříd. K opatrnosti silničáři nabádají v Krušných horách. Především na Chomutovsku a Mostecku jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Podle meteorologů bude v Ústeckém kraji zataženo, postupně proměnlivá oblačnost, občas s přeháňkami, v polohách nad 400 metrů sněhovými. Na horách může sněžit trvaleji. Nejvyšší teploty vystoupí na tři až šest stupňů Celsia, na horách na minus dva až plus jeden stupeň.

V horách v Libereckém kraji napadlo až deset centimetrů sněhu

V horských oblastech v Libereckém kraji napadlo do rána až deset centimetrů sněhu. Silnice jsou ale většinou jen holé a po chemickém ošetření mokré, místy hlavně v horách mohou být na silnicích zbytky rozbředlého sněhu.

Celkem silničáři v zimě udržují 2007 kilometrů silnic druhých a třetích tříd, zcela bez údržby zůstane letos v zimě jen asi 69 kilometrů. Přibylo silnic, které jsou osazeny značkou „zimní výbava“, na které mohou vjet motoristé od 1. listopadu do 31. března pouze se zimními pneumatikami bez ohledu na počasí. 

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?