Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nadace udělila cenu za dobročinnost, má ji triatlonista i sochař

Česko

  10:38
PRAHA - Nadace Via rozdala v Praze ceny za dárcovství. Ocenění Via Bona za dobročinnost získali dva studenti medicíny, triatlonista Tomáš Slavata, manažerka Hana Machačová či podnikatel Martin Hausenblas. Čestnou cenu dostal sochař Olbram Zoubek. Mezi firmami zvítězily Česká spořitelna a broumovská společnost Z-Trade. informovala Nadace Via. Podle ní loni soukromí dárci věnovali na dobročinnost přes čtyři miliardy.

Triatlonista Tomáš Slavata se stal Srdcařem roku. foto: Petr Topič, MAFRA

"Druhým rokem po sobě překonalo soukromé dárcovství v Česku hranici čtyř miliard korun, je tedy na vyšší úrovni než v předkrizovém roce 2007," uvedla nadace. Podle ní firmy daly loni proti předloňsku o něco méně. Dary jednotlivců, kteří věnovali přes 1,5 miliardy, se ale zvýšily nominálně o 3,5 procenta. Porota vybírala vítěze ze 116 nominací.

Pomoc dětem na vozíku i z dětských domovů

Cenu za školní dobročinnost si vysloužili studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Scott Keel a Petr Oliva. Američan spolu s českým spolužákem založili před čtyřmi lety organizaci "Běhat s těmi, kdo nemohou". Ta podporuje děti na vozíku. Účastní se s nimi i pražských půlmaratonů. Letos se zapojilo 20 postižených.

Srdcařem roku se stal dvaatřicetiletý triatlonista Tomáš Slavata, který pomáhá dětem z dětských domovů a chudších rodin. Sám vyrůstal v problematické rodině, jako jednadvacetiletý si vzal do pěstounské péče dva synovce. Teď pořádá sportovní akce a besedy po celé zemi. Podle svých slov tomu věnuje skoro všechen svůj čas. Sám prý měl "podobně tvrdé startovací podmínky" jako ti, jimž se snaží pomáhat.

Netradiční oslava a pomoc studentům

Cenu za otevírání nových cest si odnesla náměstkyně generálního ředitele Kooperativy Hana Machačová. Ke kulatinám nechtěla od gratulantů dárky, požádala je o příspěvky pro dvě postižené klientky Konta Bariéry. Vybrala skoro 300 000 korun. Netradiční oslavou se nechali inspirovat i další zaměstnanci pojišťovny.

Cenu novinářů má podnikatel Martin Hausenblas, který předloni založil s pomocí další nadace Stipendijní fond Renesance. Daruje mu deset procent ročního příjmu. V letech 2011 až 2012 to bylo přes milion korun. Díky fondu mohou nadaní studenti ze severočeského regionu studovat v cizině, zatím podporu získalo 16 lidí.

Dobročinné umění

Čestnou cenu si vysloužil sochař Olbram Zoubek za ochotu darovat svá díla do aukcí, jejichž výtěžek putuje na dobročinnost. Už 13 let takto podporuje projekt Šance.

Cenu obdržela i firma Z-Trade z Broumova. Pomáhala se vznikem tamní Agentury pro rozvoj Broumovska, ročně jí dává 100 000 korun. Přispívá k rozvoji regionu. Česká spořitelna dostala ocenění za svou pomoc drogově závislým. Od roku 2000 podporuje organizaci Sananim, za 13 let jí poskytla 35 milionů. Je partnerem i dalších sdružení.

Autoři: ,