Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Národní v Brně má nové umělecké šéfy

Česko

BRNO Brněnské Národní divadlo má od včerejška nové umělecké vedení jednotlivých souborů. Nedávno jmenovaný ředitel Daniel Dvořák si přivedl vlastní tým. Operu převzal Tomáš Hanus, balet Lenka Dřímalová a činohru Zdenek Plachý. Prozatím jsou pověřeni vedením souborů, definitivně budou do funkcí jmenováni, pokud uspějí v chystaných výběrových řízeních.

Z divadla odcházejí dosavadní šéfové Karel Drgáč, jenž vedl operu, a Jakub Korčák z činohry. Bývalému šéfovi baletu Karlu Litterovi nabídl ředitel funkci dramaturga. Národní divadlo se také rozloučilo s někdejším ředitelem Zdeňkem Prokešem, který od svého odvolání působil jako náměstek pro umělecký provoz.

Nová vedoucí baletu Lenka Dřímalová vystudovala pražskou HAMU. Je autorkou řady choreografií pro baletní, muzikálová, operní i činoherní představení. Spolupracovala s Národním divadlem v Praze nebo Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě, vytvořila i řadu nezávislých projektů. Vyučovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Tomáš Hanus je dirigentem, učil se na brněnské JAMU u Jiřího Bělohlávka. Pravidelně spolupracoval s předními orchestry, představil se i v zámoří nebo ve Švédsku a Finsku. Podílel se na mnoha operních představeních, například na Čertově stěně v Národním divadle v Praze nebo na Jakobínovi v Brně.

Zdenek Plachý je výraznou postavou brněnského nezávislého divadelního života. Absolvent pedagogické fakulty studoval i hudební kompozici na JAMU. Založil brněnské umělecké centrum Skleněná louka. Točil pro Českou televizi. S Jiřím Šimáčkem vytvořil autorskou dvojici Střežený Parnass, jejich společné představení Všechny Shakespearovy ženy uvádí Divadlo Husa na provázku. Jeho práci mohou znát i návštěvníci pražské první scény, plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla nebo Divadla Komedie.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...