Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala informoval šéfa NATO o plnění závazku i shánění munice pro Kyjev. Slyšel chválu

PremiérFiala ve čtvrtek před generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem zopakoval, že Česko plní od letošního roku závazek dvou procent výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu a bude ho naplňovat i v dalších letech. (30. května 2024) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Premiér Petr Fiala před tajemníkem NATO Stoltenbergem ve čtvrtek zopakoval, že Česko plní závazek dvou procent výdajů HDP na obranu a bude ho naplňovat i v dalších letech. Od června budou každý měsíc na Ukrajinu proudit desetitisíce kusů dělostřelecké munice, kterou Česko shání, dodal. První dodávky slíbil v příštích dnech.
  10:09aktualizováno  15:04

„Česká republika si je vědoma závazků ke kolektivní obraně, nebudeme to jen deklarovat, ale dělat konkrétní kroky,“ řekl Fiala.

Stoltenberg se v Praze účastní neformálního summitu zemí Severoatlantické aliance. Pořadatelství akce podle Fialy vyjadřuje podíl, který Česká republika v současnosti má na rozvoji NATO. Za hlavní téma označil hledání cest, jak pomoct Ukrajině napadené Ruskem v těžké chvíli. Platí podle něj stále, že pomocí napadené zemi přispívají její spojenci Evropě.

Stoltenberg označil Česko za spolehlivého a ceněného partnera v NATO. Připomněl, že plní závazek dávat dvě procenta HDP na obranu, ale i činnost českých vojáků v zahraničí a českou podporu Ukrajině. „Českou muniční iniciativu vnímám jako velmi významnou. Je dobrá zpráva, že první dodávky přijdou velmi brzy a poté budou dodávky kontinuální,“ řekl. Fialovi poděkoval za iniciativu i důležitou práci, kterou kvůli ní odvedl.

Generálního tajemníka Fiala ve čtvrtek informoval o úterním jednání, na které do Prahy pozval pětici evropských státníků aktivních v pomoci Ukrajině a ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala. Vedle české muniční iniciativy probírali pomoc v protivzdušné obraně země a spolupráci na rozvoji obranného průmyslu.

Česko nemá problém s tím, aby se Ukrajina bránila, uvedl Lipavský

Česko nemá problém s tím, aby se Ukrajina bránila proti agresorovi i útoky na ruské teritorium v případě, že je to nutné, řekl ve čtvrtek před zasedáním ministrů zahraničí členských států Severoatlantické aliance (NATO) v Praze řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Nejdůležitějším tématem jednání bude podle Lipavského (Piráti) hledání shody na dalších krocích aliance v podpoře Ukrajiny. Program šéfů diplomacií v Česku začal ve čtvrtek, mimo jiné se na Pražském hradě setkají s prezidentem Petrem Pavlem. V pátek se koná samotné zasedání.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v posledních dnech opakovaně postavil za uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Součástí práva Ukrajiny na sebeobranu je podle něj i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území. K výzvě se opatrně postavily Itálie či Španělsko, souhlas s ní vyjádřil i Fiala. „Pokládám to za naprosto logické. Ukrajina jako napadená země má všechna práva k tomu, aby využila všechny možnosti pro svou obranu,“ uvedl v úterý.

„Obecně Česko nemá problém s tím, aby se Ukrajina bránila proti agresorovi, který se snaží zničit svého souseda, i útoky, které je nutné provést na ruském území,“ řekl ve čtvrtek Lipavský. Ruský prezident Vladimir Putin se podle něj snaží překreslit hranice a bezpečnostní architekturu v Evropě.

Žádní čeští vojáci se na Ukrajině aktivně neúčastní bojů, řekl také ministr. Česko podle něj pomáhá všemi možnými cestami - politicky, humanitárně, finančně i skrze vojenský materiál, zároveň přijalo velké množství ukrajinských uprchlíků.

Česko podle Lipavského také vítá návrh šéfa NATO Stoltenberga, který hovoří o vzniku takzvaného ukrajinského fondu ve výši 100 miliard eur na pět let. Podle šéfa diplomacie půjde v některých členských zemích možná o složitý úkol, neboť to bude znamenat vyjednávání o navýšení peněz například s ministry financí, diskuse o fondu je ale nutná.

Autoři: ,