Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návrat kontroverzního Řebíčka? Bývalý ministr za ODS radí šéfovi KSČM

Česko

  12:31
PRAHA - Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, člen ODS a hostitel známé sešlosti vrcholných politiků, byznysmenů a lobbistů v toskánském Monte Argentariu znovu zasahuje do vrcholné politiky. Podle zjištění MF DNES je Řebíček v kontaktu se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem.

Aleš Řebíček. foto:  Michal Šula, MAFRA

Finanční ředitel Slavie Adam Řebíček půjde znovu před soud

Bývalý  ministr dopravy za vlády Mirka Topolánka a také bývalý prezident a majitel fotbalové Slavie podle zjištění MF DNES dlouhodobě úzce spolupracuje s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. 

Spolupráce Aleše Řebíčka a Vojtěcha Filipa není prý jednorázovou záležitostí. „Už v první menšinové vládě Andreje Babiše se na Ředitelství silnic a dálnic zabývali dokumentem nazvaným ‚Současné úkoly ministerstva dopravy a jejich plnění‘,“ píše MF DNES. Právě pod tímto materiálem s datem 6. února 2018 stojí jméno již zmíněného Aleše Řebíčka a Emanuela Šípa, který dělal na ministerstvu dopravy Řebíčkovi náměstka. 

Emanuel Šíp býval také šéfem Českých drah, na podzim roku 2018 se stal členem dozorčí rady ČD-Telematika, ve které mají České dráhy většinový podíl. Už před tím ho komunisté, kteří kritizovali ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), doporučovali do vedení ministerstva.

Podle lidí z politicko-podnikatelského prostředí Řebíček s Filipem intenzivně komunikuje. Což podle MF DNES dokazuje i to, že na akci česko-čínského fóra na Pražském hradě si Filip vyžádal vstupenky pro další dva lidi. Jedním z nich měl být právě Řebíček. 

Na dotazy novinářů, zda skutečně s Řebíčkem spolupracuje, odpovídal Vojtěch Filip: „Já snad nemohu mluvit s lidmi, nebo co.“. Na konkrétnější otázky, zda je bývalý člen ODS jeho poradcem, už však reagoval šéf komunistů podrážděně. „Vy jste se zbláznili, neumíte snad číst na našem webu? Tam máte seznam poradců,“ odpověděl Filip.

Zázrak jménem Viamont

Současný ministr dopravy Ťok řekl, že se o spolupráci obou politiků už doslechl. „Slyšel jsem to. Dokonce se ke mně dostal materiál, který byl panem Řebíčkem podepsán, a vyplývá z něj, že byl pro potřeby KSČM,“ sdělil Ťok.

Aleš Řebíček (uprostřed), Marek Dalík ve fialovém tričku, Lucie Talmanová sedí a Mirek Topolánek přichází

Aleš Řebíček  spoluzakládal v roce 1992 firmu Viamont. Svůj třetinový podíl oficiálně prodal v roce 2006 těsně před nástupem na ministerstvo dopravy v éře Mirka Topolánka. Podle MF DNES se jednalo minimálně o 345 milionů korun. Právě v době jeho zastávání postu ministra dopravy se však Viamontu začalo nebývale dařit. Šlo o velké zakázky, díky kterým měla firma stamilionové zisky.

Po vynuceném odchodu z politiky v roce 2009 na sebe Řebíček upozornil tím, že v Toskánsku na své luxusní jachtě Aries za zhruba 50 milionů hostil nejen Topolánka s rodinou, ale i lobbistu Marka Dalíka, vlivného člena ČSSD Milana Urbana či tehdejšího šéfa ČEZu Martina Romana.

O dva roky později se Řebíček stal majitelem a prezidentem fotbalové Slavie. Klubu se ovšem ani výsledkově, ani finančně nedařilo, kolem financování panovala řada nejasností a tým málem sestoupil z první ligy. V září 2015 prodal Řebíček Slavii čínské skupině CEFC.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...