Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat kontroverzního Řebíčka? Bývalý ministr za ODS radí šéfovi KSČM

Aleš Řebíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Řebíček. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, člen ODS a hostitel známé sešlosti vrcholných politiků, byznysmenů a lobbistů v toskánském Monte Argentariu znovu zasahuje do vrcholné politiky. Podle zjištění MF DNES je Řebíček v kontaktu se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem.

Bývalý  ministr dopravy za vlády Mirka Topolánka a také bývalý prezident a majitel fotbalové Slavie podle zjištění MF DNES dlouhodobě úzce spolupracuje s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. 

Spolupráce Aleše Řebíčka a Vojtěcha Filipa není prý jednorázovou záležitostí. „Už v první menšinové vládě Andreje Babiše se na Ředitelství silnic a dálnic zabývali dokumentem nazvaným ‚Současné úkoly ministerstva dopravy a jejich plnění‘,“ píše MF DNES. Právě pod tímto materiálem s datem 6. února 2018 stojí jméno již zmíněného Aleše Řebíčka a Emanuela Šípa, který dělal na ministerstvu dopravy Řebíčkovi náměstka. 

Emanuel Šíp býval také šéfem Českých drah, na podzim roku 2018 se stal členem dozorčí rady ČD-Telematika, ve které mají České dráhy většinový podíl. Už před tím ho komunisté, kteří kritizovali ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), doporučovali do vedení ministerstva.

Podle lidí z politicko-podnikatelského prostředí Řebíček s Filipem intenzivně komunikuje. Což podle MF DNES dokazuje i to, že na akci česko-čínského fóra na Pražském hradě si Filip vyžádal vstupenky pro další dva lidi. Jedním z nich měl být právě Řebíček. 

Na dotazy novinářů, zda skutečně s Řebíčkem spolupracuje, odpovídal Vojtěch Filip: „Já snad nemohu mluvit s lidmi, nebo co.“. Na konkrétnější otázky, zda je bývalý člen ODS jeho poradcem, už však reagoval šéf komunistů podrážděně. „Vy jste se zbláznili, neumíte snad číst na našem webu? Tam máte seznam poradců,“ odpověděl Filip.

Zázrak jménem Viamont

Současný ministr dopravy Ťok řekl, že se o spolupráci obou politiků už doslechl. „Slyšel jsem to. Dokonce se ke mně dostal materiál, který byl panem Řebíčkem podepsán, a vyplývá z něj, že byl pro potřeby KSČM,“ sdělil Ťok.

Aleš Řebíček (uprostřed), Marek Dalík ve fialovém tričku, Lucie Talmanová sedí a Mirek Topolánek přichází

Aleš Řebíček (uprostřed), Marek Dalík ve fialovém tričku, Lucie Talmanová sedí a Mirek Topolánek přichází

Aleš Řebíček  spoluzakládal v roce 1992 firmu Viamont. Svůj třetinový podíl oficiálně prodal v roce 2006 těsně před nástupem na ministerstvo dopravy v éře Mirka Topolánka. Podle MF DNES se jednalo minimálně o 345 milionů korun. Právě v době jeho zastávání postu ministra dopravy se však Viamontu začalo nebývale dařit. Šlo o velké zakázky, díky kterým měla firma stamilionové zisky.

Po vynuceném odchodu z politiky v roce 2009 na sebe Řebíček upozornil tím, že v Toskánsku na své luxusní jachtě Aries za zhruba 50 milionů hostil nejen Topolánka s rodinou, ale i lobbistu Marka Dalíka, vlivného člena ČSSD Milana Urbana či tehdejšího šéfa ČEZu Martina Romana.

O dva roky později se Řebíček stal majitelem a prezidentem fotbalové Slavie. Klubu se ovšem ani výsledkově, ani finančně nedařilo, kolem financování panovala řada nejasností a tým málem sestoupil z první ligy. V září 2015 prodal Řebíček Slavii čínské skupině CEFC.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!