Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr,' psala Nagyová premiérovi

Česko

  15:15aktualizováno  16:56
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) slíbil rebelujícím poslancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi úplatek ve formě významných postů, pokud odejdou ze sněmovny a nechají tak přežít jeho kabinet. Podle kriminalistů jde o úplatek.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. foto: Lidové noviny

"Premiér Petr Nečas dal po 18. 9. 2012 slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka třem poslancům poskytnutí úplatku formou významných postů," uvádí se v policejním usnesení, jehož část zveřejnila MF DNES.

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrzení kriminalisté opírají o odposlechy a SMS zprávy mezi premiérem, bývalým náměstkem ministerstva zemědělství Bočkem, šéfkou úřadu vlády Janou Nagyovou a bývalými poslanci Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem. Ti všichni, až na premiéra Nečase, figurují v kauze, kterou v noci ze středy na čtvrtek spustilo zatýkání v nejvyšších politických kruzích.

Ve zprávě z 11. prosince 2012, kterou napsala Nagyová premiéru Nečasovi, Bočkovi a dvěma poslancům, například stojí: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr."

Nečas se podle tvrzení policie o postech bavil s Nagyovou, ta potom kontaktovala Bočka a Tluchoře, který vzkaz tlumočil Fuksovi a Šnajdrovi. Z odposlechů sice přímo nevyplývá, že se skupina baví o úplatcích, ale ze souvislostí je to podle policie zřejmé. 

Nečas stíhán nebude, řekl státní zástupce

Nagyová čelí obvinění ze zneužívání pravomoci úřední osoby ve formě návodu a podplácení, stejně kriminalisté klasifikovali Bočkovo jednání. Fuksa a Tluchoř čelí stíhání pro zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Šnajdra dosud policie neobvinila, do pátku by měl být v zahraničí. Nagyové hrozí až 5leté vězení.

Se zadržením premiéra Petra Nečase státní zástupce Ivo Ištván nepočítá. Alespoň prozatím. "Nemám informace o tom, že by měl být Nečas zadržen," řekl serveru Lidovky.cz Ištván. "Předseda vlády nebyl obviněn. Jasně jsme uvedli, které osoby byly zadrženy a obviněny. Pan premiér nebyl zadržen, byl v poslanecké sněmovně, takže je jasné, že obviněn nebyl," uvedl olomoucký státní zástupce. VÍCE ČTĚTE ZDE:

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat