Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

'Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr,' psala Nagyová premiérovi

Česko

  15:15aktualizováno  16:56
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) slíbil rebelujícím poslancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi úplatek ve formě významných postů, pokud odejdou ze sněmovny a nechají tak přežít jeho kabinet. Podle kriminalistů jde o úplatek.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. foto: Lidové noviny

"Premiér Petr Nečas dal po 18. 9. 2012 slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka třem poslancům poskytnutí úplatku formou významných postů," uvádí se v policejním usnesení, jehož část zveřejnila MF DNES.

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrzení kriminalisté opírají o odposlechy a SMS zprávy mezi premiérem, bývalým náměstkem ministerstva zemědělství Bočkem, šéfkou úřadu vlády Janou Nagyovou a bývalými poslanci Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem. Ti všichni, až na premiéra Nečase, figurují v kauze, kterou v noci ze středy na čtvrtek spustilo zatýkání v nejvyšších politických kruzích.

Ve zprávě z 11. prosince 2012, kterou napsala Nagyová premiéru Nečasovi, Bočkovi a dvěma poslancům, například stojí: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr."

Nečas se podle tvrzení policie o postech bavil s Nagyovou, ta potom kontaktovala Bočka a Tluchoře, který vzkaz tlumočil Fuksovi a Šnajdrovi. Z odposlechů sice přímo nevyplývá, že se skupina baví o úplatcích, ale ze souvislostí je to podle policie zřejmé. 

Nečas stíhán nebude, řekl státní zástupce

Nagyová čelí obvinění ze zneužívání pravomoci úřední osoby ve formě návodu a podplácení, stejně kriminalisté klasifikovali Bočkovo jednání. Fuksa a Tluchoř čelí stíhání pro zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Šnajdra dosud policie neobvinila, do pátku by měl být v zahraničí. Nagyové hrozí až 5leté vězení.

Se zadržením premiéra Petra Nečase státní zástupce Ivo Ištván nepočítá. Alespoň prozatím. "Nemám informace o tom, že by měl být Nečas zadržen," řekl serveru Lidovky.cz Ištván. "Předseda vlády nebyl obviněn. Jasně jsme uvedli, které osoby byly zadrženy a obviněny. Pan premiér nebyl zadržen, byl v poslanecké sněmovně, takže je jasné, že obviněn nebyl," uvedl olomoucký státní zástupce. VÍCE ČTĚTE ZDE:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!