Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Renč, Sedláček a Toufar vedle sebe? Jak já se stydím, říká Čtvrtníček

Afghánistán

  7:00
PRAHA - Herec Jan Kačer byl podle svých slov po shlédnutí úterního ceremoniálu na Hradě mile překvapen a poslankyně Miroslava Němcová (ODS) zase uvítala ocenění pro Nicholase Wintona. Naopak aktivista John Bok nechápe Zemana, proč vyznamenal Natalji Gorbaněvskou, když zároveň bagatelizuje otázku Krymu. Server Lidovky.cz se zeptal osobností veřejného života na prezidentův výběr laureátů.

Petr Čtvrtníček v pořadu Události, komentáře. foto: Reprofoto

Stanislav Křeček

Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky
Výběr se mi zdál velmi dobrý, ale je to věcí prezidenta. Obzvlášť jsem ocenil, že si vzpomněl na bývalého rakouského kancléře Vranitzkého a dobře udělal určitě také u Karla Kryla.

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová (ODS), poslankyně

Chtěla bych zejména ocenit, že prezident vyznamenal Sira Nicholase Wintona, jehož činnosti jsem se věnovala dlouhé roky, jezdila jsem se vzdělávací přednáškou po různých školách po celé republice a myslím, že se ta práce nakonec zúročila. Tohle byl pro mě osobně ten nejvíc povznášející moment celého dne. Pokud jsem měla nějaké výhrady, tak si je nechám pro sebe.

K TÉMATU:

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček, herec
Renč, Sedláček, Toufar. Postavit tato tři jména vedle sebe může jen naprosté hovado. Jak já se stydím.

Jan Bartošek

Jan Bartošek (KDU-ČSL), poslanec a předseda Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání
Vyznamenání je plně v rukou prezidenta a většina lidí, které prezident vyznamenal, mají i moji podporu a souhlasím s tím. Jsem velmi rád, že pan prezident do oceněných zahrnul lidi, které navrhoval podvýbor pro vyznamenání. Velice si vážím, že prezident vyznamenal komunisty umučeného patera Toufara a lidického faráře Štemberku, což byli lidé, kteří v rámci svého svědomí obětovali život. Ale je mi sympatické i vyznamenání Karla Kryla nebo vojáků, kteří padli v Afghánistánu. A jestli se pan Sedláček rozhodne přijít v takto významný den a přijme ocenění ve flísové bundě, tak to považuji za projev buranství.

Miloš Zeman předává státní vyznamenání 28. října.
Na předávání státních vyznamenání 28. října dorazil i Václav Klaus s chotí.
Robert Sedláček zvolil na předávání státních vyznamenání 28. října značně...
Miloš Zeman předává státní vyznamenání na státní svátek 28. října.

John Bok.

John Bok, politický aktivista
Oceněna byla úžasná ruská básnířka a politická vězeňkyně Gorbaněvská, ta si to určitě zasloužila. Škoda, že ji už neocenil Václav Havel a paradoxně jí to dává Miloš Zeman, který zároveň říká, že otázka Krymu není důležitá, leze do zadku Číně a je mu jedno, že tam jsou brutálně porušována lidská práva. Je v tom maglajs, ale oceňuji také zachránce židovských dětí i starého pana Churchilla.

Jiří Dolejš.

Jiří Dolejš (KSČM), poslanec
Já jsem v tom výběru cítil, že je tam snaha pokrýt velice pestrou problematiku. Když si vezmete, že tam byl jak pater Toufar, tak i bývalý komunistický poslanec (Zdeněk Klanica-pozn. red.), tak to jsou dva prvky, které jsou možná pro někoho velmi kontrastní. Samozřejmě diskuze budou, četl jsem třeba tu o statečných z roku 1968, ale to bývá vždycky při odměňování. Ti, co byli vybráni, si to vesměs opravdu zaslouží, včetně té tragické a smutné kauzy patera Toufara.

Glosa Petra Kamberského:

Jan Kačer

Jan Kačer, herec
Je subjektivní jako každý výběr a hlavě státu to přísluší. Ale byl jsem celkem mile překvapen. Ten večer byl koncipovaný velkoryse a s určitým záměrem, se kterým souhlasím.

Petr Gazdík

Petr Gazdík (STAN), místopředseda Poslanecké sněmovny

Nepřísluší mi to komentovat, i když bych měl k některým laureátům výhrady. Respektuji, že to je pravomocí pana prezidenta, komu udělí vyznamenání, zároveň to je ale také jeho odpovědností vůči této zemi. To k čemu mám výhrady je nepozvání některých představitelů, protože tady pan prezident funguje pouze jako jakýsi ceremoniář, který má slavnost zorganizovat. Není to slavnost pana prezidenta, ale této země.

Kardiochirurg Jan Pirk

Jan Pirk, kardiochirurg
Vím, že ocenění dostal Pavel Dungl, který je určitě perfektní ortoped a vynikající člověk. Slavnostní večer jsem ale nesledoval, byl jsem na hokeji a teď od rána (středa, pozn. red.) operuji. Obecně to je ale věc pana prezidenta, i když je otázka, jestli to je jeho soukromá oslava nebo ne.

Jeroným Tejc

Jeroným Tejc (ČSSD), poslanec
Myslím, že není vhodné komentovat jednotlivě výběry. Každý prezident je musí obhájit před veřejností a nemyslím si, že by letošní rok byl něčím výjimečným. Ocenění Nicholase Wintona si musíme vážit, jinak bych to ponechal na rozhodnutí každého člověka.

Mnistr zemědělství Marian Jurečka.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zemědělství
U většiny oceněných jsem byl potěšen, třeba u oceněníza zásluhy in memoriam vojáků, kteří padli v Afghánistánu v rámci mise. Byl jsem rád také za vyznamenání pateru Toufarovi a plně se ztotožňuji i s oceněním pro Sira Nicholase Wintona a Sira Winstona Churchilla. Mezi oceněnými jsou ale i jména, která bych osobně neoceňoval, nebo minimálně ne ještě v tento čas.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!