Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ŽIVĚ: ČSSD nemá na shození vlády dost hlasů, tak kritizuje

Česko

  10:01aktualizováno  16:27
PRAHA - Dnes se bude ve sněmovně hlasovat o nedůvěře vládě. Opozice, která ho vyvolala, nemá naději na úspěch. I přes prázdninový režim poslanci znovu předvedou oblíbenou hru. Opozice se už po čtvrté pokusí vyslovit nedůvěru vládě Petra Nečase.

ČSSD vyvolá kvůli Kalouskovi další hlasování o nedůvěře vládě. foto: Lidové noviny

A opět nemá šanci na úspěch. Aby vláda padla, musela by pro nedůvěru hlasovat nadpoloviční většina všech poslanců, tedy 101. Jenže opozice tolik hlasů nesežene. Vládní strany disponují ve dvousetčlenné sněmovně oficiálně rovnou stovku hlasů. Občanských demokratů je 51, klub TOP 09 a Starostů čítá 41 členů a osm poslanců se hlásí ke straně LIDEM.

ČTĚTE TAKÉ:

Další hlasování o nedůvěře si ČSSD vynutila kvůli vystupování ministra financí TOP 09 Miroslava Kalouska v případu vyšetřování nákupu letadel CASA pro armádu. Opozici navíc oslabuje i nepřítomnost bývalého sociálního demokrata Davida Ratha, jenž je ve vazbě kvůli podezření z korupce. A chybět budou i další.

„Bude nám chybět například poslanec Václav Klučka nebo Alfréd Michalík, protože jsou nemocní,“ řekl LN předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. „Šanci logicky příliš nemáme. Jde spíše o to, že každý koaliční hlas, který vládu podpoří, bude znamenat, že tito jednotliví poslanci podporují jednání pana Kalouska v kauze CASA,“ dodal Tejc.

Opozice na odpolední schůzi neprosadila zřízení vyšetřovací komise k možnému ovlivňování vyšetřování případu nákupu letadel CASA pro armádu. Koalice zablokovala už schválení programu mimořádného jednání, na kterém se mělo o vzniku komise hlasovat. Před čtvrtou začla další schůze, na níž se již bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě.

Sobotka: Kalouskovi výroky jsou za hranou

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka zkraje zdůvodnil podnět ke svolání mimořádné schůze kvůli podle něho nepřijatelnému chování členů vlády v případu vyšetřování nákupu letadel CASA pro armádu i kvůli působení kabinetu jako takového.

Jednání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Petra Nečase (ODS) bylo podle Sobotky posledním důvodem. Sobotka podotkl, že když policie zatkla Davida Ratha (dříve ČSSD), koaliční politici prezentovali plnou důvěru v policii. Nyní v kauze letadel CASA, v níž policie obvinila Vlastu Parkanovou (TOP 09), je to jinak.

Ministr financí Miroslav Kalousek sněmovně předložil dokumenty, které podle něj...

Kalouskovy výroku na adresu policie jsou podle Sobotky nepřijatelné, za hranou a výrazným přešlapem demokratického politika. Šéf ČSSD zaspekuloval o tom, že nyní možná jde o opětovné ovládnutí policie. "Předseda vlády zahájil proces, na jehož konci má být odvolání policejního prezidenta," uvedl.

V další části svého projevu Sobotka zkritizoval úsporné kroky vlády, zvyšování daně z přidané hodnoty i církevní restituce. "Jediným řešením jsou nové volby," řekl. Po něm je do debaty přihlášen premiér Nečas.

Autoři: , ,