Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejpopulárnějším politikem je Babiš. Za opozici vyhrál Okamura

Česko

  12:28
PRAHA - Nejpopulárnějším politikem stále zůstává ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho vnímá 61 procent lidí. Od září si ale o tři procentní body pohoršil. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je druhý s 56 procenty, dotáhl se na něj ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Polepšil si také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyplývá to z prosincového průzkumu agentury STEM.

Sobotka měl podporu 56 procent lidí i v zářijovém průzkumu, Stropnický si za tři měsíce polepšil o šest procentních bodů. Ještě lépe si na podzim vedl Chovanec, který je na čtvrtém místě s 53 procenty, což je nárůst o sedm procentních bodů. Pátý je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), má ale už na místa před ním velký odstup, když ho příznivě vnímá 40 procent lidí.

Babiš vykoupil hračkářství. Rozdá pět tisíc ‚registračních pokladniček‘

„Zlepšené hodnocení ministrů Stropnického a Chovance jako představitelů silových ministerstev naznačuje nejen zvýšenou pozornost, kterou veřejnost v současné době v souvislosti s uprchlickou krizí těmto resortům věnuje, ale patrně oceňuje i vystupování těchto ministrů,“ uvedl STEM. O osm procentních bodů na 37 procent si polepšil předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Z politiků v první patnáctce žebříčku si výrazněji pohoršili vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier (ČSSD) a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Bělobrádek byl dosud stabilně hodnocený a podle STEM až další průzkum ukáže, zda jde o jednorázový výkyv. „V případě Jiřího Dientsbiera pokračuje propad pozitivních hodnocení zahájený na jaře letošního roku,“ uvedl STEM.

Na posledním místě žebříčku je předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch s třináctiprocentní podporou. Téměř polovina lidí ale uvedla, že ho nezná. O jeden procentní bod před ním skončil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Osmnáctiprocentní podporu má předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik, nezná ho 35 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Žebříček popularity politických osobností

Andrej Babiš (ANO)

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Martin Stropnický (ANO)

Milan Chovanec (ČSSD)

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie)

Dan Ťok (za ANO)

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Michaela Marksová (ČSSD)

Martin Jurečka (KDU-ČSL)

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...