Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejšikovnější Němec v Česku. Exministr ovládá tendr za miliardy

Česko

  7:00
PRAHA - Odstupující ministr obrany Karel Kühnl podepsal těsně po minulých parlamentních volbách kontrakt na dodání 199 transportérů Pandur. Kritizovala ho za to opozice i prezident a zakázku dodnes prověřuje policie několika zemí. Volby se opět blíží a historie s Pandury se opakuje - nyní v režii vlivného exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Pavel Němec foto: Lidové noviny

Tendr na domácí vězení

Tentokrát nejde o bojovou techniku, ale o dvoumiliardový tendr ministerstva spravedlnosti na provozování systému domácího vězení. Soutěž provází podezření, že je dopředu šita na míru

Nejšikovnější Němec v Čechách

Exministr spravedlnosti Pavel Němec proslul hlavně svým angažmá v kauze "justiční mafie". Z politiky odešel před čtyřmi roky, přesto jeho advokátní kancelář od státu získává lukrativní zakázky – třeba vymáhání mýtného pro ředitelství silnic. Jeho služeb využil i polostátní ČEZ nebo ministerstvo spravedlnosti.

budoucímu vítězi. Politici napříč stranami "úřednickou" ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou zaklínají, aby výběr vítěze přenechala svému nástupci vzešlému z voleb. To ale ministerstvo odmítá a chce systém podle vyjádření své mluvčí Jitke Zinke spustit co nejdříve.

Ministerstvo těsně před vypsáním tendru na přelomu února a března naprosto změnilo podmínky výběrového řízení. Iniciátorem změn přitom měla být právě advokátní kancelář Pavla Němce.
LN mají k dispozici starou i novou verzi podmínek výběrového řízení. Z jejich srovnání plyne, že změn jsou desítky a všechny prospějí vítězi tendru.

Nové podmínky snižují třeba pokuty, které by měla firma platit za porušení smlouvy a přesouvají odpovědnost za zničené zařízení systému na stát. Centrální úložiště - počítačový server s klíčovými daty, bez nichž nemůže systém fungovat - má navíc nově spravovat firma, nikoliv stát. Může to ohrozit bezpečí dat a vítěz tendru dostane podle odborníků do rukou trumf pro vyjednávání, např. o prodloužení smlouvy.

Více o soutěži na projekt domácího vězení si přečtěte v dnešním vydání deníku