Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ministr Šebesta končí, přesto ještě rozjel zakázku za čtvrt miliardy

Česko

  10:56
PRAHA - Ministr zemědělství Jakub Šebesta v čele resortu končí, přesto ještě stihnul zadat zakázku za 270 milionů na informační systémy. Vítěz má být vybrán v polovině července. Je pravděpodobné, že v té době ještě stále bude Šebesta úřadovat.

Jakub Šebesta foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ministerstvo odmítá, že by důvodem spěchu byl plánovaný odchod Šebesty, nominovaného za ČSSD, z čela resortu. Úřadu prý skončila dosavadní smlouva s poskytovatelem služeb, informoval o tom server Aktuálně.cz.

"Skončila platnost smlouvy s Telefonicou, která zahrnovala služby - patří tam systémová integrace, podpora projektové kanceláře a informační bezpečnost ministerstva zemědělství - a z toho důvodu bylo potřeba vypsat novou zakázku," řekla serveru mluvčí ministerstva Dita Vrbová. 

Problém je, že smlouva skončila už v březnu a zakázku ministerstvo zveřejnilo na centrální adrese až v květnu. Navíc nejde o jedinou zakázku na poslední chvíli. Před několika týdny se Šebestův úřad ještě rozhodl utratit devět milionů za propagaci ministerstva zemědělství pro příští dva roky.

Šebesta se tak zařadil k ministrům, kteří ještě před ochodem z resortu utratí miliony ze státní pokladny. Například ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nyní dokončuje dvoumiliardovou zakázku na takzvané domácí vězení. Čelí kvůli němu podezření, že tendr nechává ovlivňovat externí poradenskou kanceláří, v níž pracuje její předchůdce a poradce expremiéra Mirka Topolánka Pavel Němec.

Tendr provází podezření, že je dopředu šitý na míru budoucímu vítězi. Ministerstvo těsně před vypsáním tendru na přelomu února a března naprosto změnilo podmínky výběrového řízení. Iniciátorem změn měla být právě advokátní kancelář Pavla Němce. Více čtěte ZDE.


Tendr na domácí vězení

Rychlé uzavírání smluv na závěr působení v čele ministerstev není znakem pouze této končící vlády. Mezi obdobné případy v minulosti patřil například podpis Petra Lachnita, kterým v den demise za ministerstvo pro místní  rozvoj prodloužil pronájmy státních budov. Stát na nich podle následných auditů tratil desítky milionů, uvedl server.

Odstupující ministr obrany Karel Kühnl podepsal těsně po minulých parlamentních volbách kontrakt na dodání 199 transportérů Pandur. Kritizovala ho za to opozice i prezident a zakázku dodnes prověřuje policie několika zemí.

Také krátce před skončením mandátu Šebestova předchůdce Petra Gandaloviče  (ODS) udělilo MZe, dokonce bez veřejné soutěže, Telefónice zakázku na  informační technologie za víc než půl miliardy.

Autoři: ,