31. března 2010 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Pandur půjde asi k ledu. Policie zatím nikoho neobvinila

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Z dosavadního vyšetřování kauzy údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur nevyplynulo nic, co by policii opravňovalo k zahájení úkonů trestního řízení. Informoval o tom policejní prezident Oldřich Martinů poté, co se seznámil s prvními informacemi o činnosti zvláštního policejního týmu, který se kauzou zabývá. Šetření policejního týmu podle Martinů dál pokračuje.

"Na základě skutečností vyplývajících z dosud provedených šetření zatím nelze jednoznačně konstatovat, že by osoby, které byly zmiňovány v médiích, o jakémkoli protiprávním jednání věděly nebo se na něm samy podílely.

Rovněž nebylo prokázáno, že by tyto osoby v souvislosti s nákupem kolových obrněných transportérů vyvíjely protiprávní aktivity, jejichž cílem by bylo dosažení dohody o nákupu transportérů Českou republikou," řekl Martinů.

Policejní tým podle Martinů zatím analyzoval všechny získané materiály a informace. "K podání vysvětlení bylo dosud vyzváno celkem sedm osob, které výzvě policejního orgánu vyhověly a k případu vypovídaly. V rámci mezinárodní policejní spolupráce byly předběžně poskytnuty informace od rakouských orgánů," uvedl Martinů. O zprávě policejního týmu již podle svých slov informoval ministra vnitra Martina Pecinu.

Na vyšetřování kauzy Pandur pracuje 10 elitních policistů

Policejní prezident koncem února v České televizi označil vyšetřování aféry za svou prioritu, policie jí prý věnuje maximální pozornost. Zároveň uvedl, že policie začala kauzu šetřit už 14 dní předtím, než ji média zveřejnila. Vyjádřil se nicméně skepticky k možnému vyšetření korupce, protože záležitost je několik let stará.

Asi desetičlenný zvláštní policejní tým byl v Česku ustaven v únoru. Tvoří jej pracovníci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které doplnili lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V čele skupiny je šéf protikorupční policie Libor Vrba.

Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila v polovině února Mladá fronta Dnes, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, ta transportéry vyrábí. Oba manažeři mluvili o provizích, které údajně bylo třeba přislíbit během přípravy tendru na dodávku transportérů.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz