1. března 2010 9:43, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek před podpisem smlouvy o pandurech jednal s lobbisty

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se v roce 2006, kdy byl premiérem, sešel kvůli nákupu obrněných transportérů Pandur s lobbisty pracujícími pro rakouskou firmu Steyr. Paroubek dosud tvrdil, že se o nákup transportérů nikdy nezajímal.

O setkání píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), informace jí potvrdil jeden z účastníků schůzky. Článek čtěte ZDE. MfD letos v únoru upozornila, že zakázku na pandury možná ovlivnila korupce. Případ vyšetřuje česká i rakouská policie.

Schůzka Paroubka s lobbisty Andrejem Surňakem a Jiřím Kryšpínem se měla uskutečnit v pátek 12. května 2006 v Kramářově vile v Praze a zúčastnil se jí i tehdejší šéf Úřadu vlády Ivan Přikryl. "Mohu kategoricky vyloučit, že by se jednalo o Steyr nebo o pandury," uvedl dnes Paroubek.

Dvanáct dnů po setkání Paroubek veřejně vyzval ministra obrany Karla Kühnla, aby neotálel s podpisem kupní smlouvy, a za necelý měsíc byla smlouva o nákupu 199 obrněných transportérů Pandur za více než 20 miliard korun podepsána. Schůzku potvrdil i jeden z účastníků jednání, v současné době se k ní však odmítá vyjadřovat s tím, že má strach.

O spojení firmy Crane se Steyrem Paroubek nevěděl
Paroubek na dotaz, proč se se zástupci rakouských zbrojařů scházel, dříve řekl, že o jejich práci pro Steyr nevěděl. Jednal s nimi prý o volbách, protože Surňakova firma Crane Consulting vedla pro ČSSD úspěšnou volební kampaň.

"Firma Crane dělala volební kampaně pro mé předchůdce Vladimíra Špidlu a Stanislava Grosse. V roce 2002 ta kampaň skončila velmi dobře. Já jsem konzultoval s celou řadou lidí, nejen s touto firmou. Nevím, jestli jsme jim něco zaplatili," doplnil předseda ČSSD. Zdůraznil, že si nepamatuje přesné datum těchto svých schůzek se zástupci firmy.

Bývalý poslanec za ČSSD Radim Turek však uvedl, že o spojení Surňaka s pandury se vědělo už v roce 2005. "Jejich role byla klasická, chodili a říkali, že je to skvělý nákup," sdělil Turek. Sociální demokracie navíc ukončila volební spolupráci s Crane Consulting v roce 2004.

Tvrdík dnes Turkovo tvrzení zpochybnil. Turek podle něj nebyl "bezpečnostní expert", jak jej označuje MfD. Mimo jiné prý i proto, že pokud o vztahu mezi Crane a Steyr v té době věděl, vedení strany o něm neinformoval."Pro mne je to, že dělali pro Steyr, informací novou. Ani Jiří (Paroubek) ani já jsme tuto informaci nevěděli," prohlásil.

Manažer Steyru s Paroubkem jednal
Bývalý manažer Steyru Wolfgang Habitzl ohledně korupce v souvislosti s nákupem transportérů odpověděl na přímou otázku, zda lobbisté jednali i s Paroubkem, kladně.

Někdejší předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar později v reakci na toto tvrzení prohlásil, že se zástupci Steyru jednal on. V dnešním vydání listu však uvedl, že toto prohlášení si na něm vynutili představitelé ČSSD. "On na mě tlačil (Petr) Dimun a Přikryl," řekl Kožnar. Dimun je vedoucí marketingu ČSSD.

ČTK