Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Mrazy udeří o víkendu, bude až minus 40. Padne absolutní rekord?

Česko

  10:25
Češi se musí připravit na nejmrazivější noc. Přijde ze soboty na neděli. Na horách může rtuť klesnout i pod čtyřicítku a je možné, že padne absolutní český rekord - minus 42,2 stupně Celsia. Ani Pražané se neohřejí, v metropoli bude až minus 25 stupňů.

Počasí - ilustrační foto. foto: ČTK

Meteorologové očekávají pokračování silných mrazů. V mrazových kotlinách by mohlo být překonáno i absolutní české naměřené minimum minus 42,2 stupně, řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Kruté mrazy trápí Česko druhým týdnem. Po velmi mírném oteplení v posledních dnech mrazy opět udeří od pátku. Obloha se vyjasní a denní maxima nepřekročí minus šest až minus deset stupňů. V noci ale teplota klesne až na minus 20 až minus 25 stupňů.

ČTĚTE TAKÉ:

 
"I v okolí Prahy by místy mohly ranní teploty v neděli klesnout na minus 25 stupňů Celsia a s napětím čekáme, zda bude pokořen absolutní teplotní rekord v některé z našich exponovaných mrazových lokalit-Kvilda, Jizerka," sdělil Dvořák.

Proč je zima horší než horko? Ptejte se kardiologa

Vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D.

Tuhé mrazy ztrpčují život obyvatelům České republiky, největší potíže ale představují pro lidi s nemocným srdcem. Chlad a mráz je podle lékařů ohrožuje ještě více než extrémní teplo. Lidé teď mohou pociťovat větší bolesti na hrudi či dušnost. V chladu je i větší riziko ucpání tepen. Jak se v mrazivých dnech chovat? Čemu se vyhýbat? A jak například dýchat? Ptejte se vedoucího lékaře Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. Petra Ošťádala. Na vaše dotazy bude odpovídat v pátek od 12 hodin.

Své dotazy můžete pokládat ZDE

Poslední den tohoto týdne tak pravděpodobně padne mnoho teplotních rekordů. Pro datum 12. února hlásí nejstarší česká stanice v pražském Klementinu rekord minus 26,2 stupně z roku 1929. Z toho samého roku se datuje i absolutní český rekord, kdy u Českých Budějovic naměřili 42,2 stupně pod nulou.

Od pondělí by se mělo začít oteplovat až nad nulu. Teploty by se měly dostat přes den na -4 až +1 stupeň.

Jak bude? Alena Zárybnická odpovídala on-line

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!