Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zárybnická: Honsová není kolegyně, předpovědi jí nevycházejí

Česko

  16:35
PRAHA - Předpovědi počasí jsou důvěryhodné, jen musíte hledat spolehlivé zdroje, říká Alena Zárybnická. V on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz se tak pustila do své „kolegyně“ Dagmar Honsové. „Dobře, že si lidé všimli, že její 'předpovědi' nevychází,“ tvrdí meteoroložka a moderátorka.

Meteoroložka Alena Zárybnická (archivní foto z roku 2005). foto: Lidové noviny

Jediným opravdovým odborníkem na předpovědi počasí je sv. Petr. „My meteorologové mu ani po pěti letech studia na MFF UK (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy – pozn. red.) nesaháme ani po paty,“ řekla Alena Zárybnická v rozhovoru se čtenáři.

Úspěšnost předvídaní počasí se ale podle ní za posledních dvacet let výrazně zlepšila. Dlouhodobé prognózy počasí mají 75procentní pravděpodobnost úspěchu, u srážek je pak šance o deset procent nižší. Váhu mají zejména vyhlídky na pět až sedm dní. Ptát se meteorologa na předpověď na léto, je zbytečné.

Přečtěte si on-line rozhovor o počasí

Podle ní je důležité odlišit spolehlivý zdroj předpovědí od často zjednodušených zpráv v médiích. V on-line diskuzi se pustila například do své „kolegyně“ Dagmar Honsové.

„Meteorologové ji (Honsovou – pozn. red.) za kolegyni nepovažují. Meteorologii nestudovala... Dobře, že si lidé všimli, že její 'předpovědi' nevychází. Je nám líto, že meteorologii tolik ubližuje,“ posteskla si moderátorka.

Proč je zima horší než horko? Ptejte se kardiologa

Vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D.

Tuhé mrazy ztrpčují život obyvatelům České republiky, největší potíže ale představují pro lidi s nemocným srdcem. Chlad a mráz je podle lékařů ohrožuje ještě více než extrémní teplo. Lidé teď mohou pociťovat větší bolesti na hrudi či dušnost. V chladu je i větší riziko ucpání tepen. Jak se v mrazivých dnech chovat? Čemu se vyhýbat? A jak například dýchat? Ptejte se vedoucího lékaře Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. Petra Ošťádala. Na vaše dotazy bude odpovídat v pátek od 12 hodin.

Své dotazy můžete pokládat ZDE

Čurání v zimě? Záleží na proudu

Teorii o globálním oteplování podle Zárybnické letošní mrazy v Evropě nenaruší. „Globální oteplování znamená především větší výskyt extrémních situací. Nárůst průměrné teploty bude pokračovat i po letošní zimě,“ tvrdí meteoroložka, která se ve volných chvílích věnuje také létání.

Meteoroložka-hlasatelka se musela vypořádat i s pikantnějšími dotazy. Za všechny třeba otázka: Jak nízká musí být teplota, aby při čurání dopadly na zem už zmrzlé kostky? Záleží hlavně na složení. Jisté ale je, že rychleji mrznou malé kapičky a ne silný proud.

ČTĚTE TAKÉ:

Sama Zárybnická má zimu ráda a rekordně nízké teploty překonává horkou koupelí. Šance na oteplení je podle ní až po víkendu, mrazy by měly příští týden zmírňovat a lze očekávat i další sněžení v nížinách. Přesto však meteoroložka doporučuje na víkendový výlet do hor nepodceňovat teplé spodní prádlo.

Například na oblíbené běžkařské trati na Kvildě by totiž mělo být po ránu -25 °C, přes den by měli lyžaři očekávat přibližně -10 stupňů.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat