Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zárybnická: Honsová není kolegyně, předpovědi jí nevycházejí

Meteoroložka Alena Zárybnická (archivní foto z roku 2005). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteoroložka Alena Zárybnická (archivní foto z roku 2005). | foto: Lidové noviny

PRAHA Předpovědi počasí jsou důvěryhodné, jen musíte hledat spolehlivé zdroje, říká Alena Zárybnická. V on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz se tak pustila do své „kolegyně“ Dagmar Honsové. „Dobře, že si lidé všimli, že její 'předpovědi' nevychází,“ tvrdí meteoroložka a moderátorka.

Jediným opravdovým odborníkem na předpovědi počasí je sv. Petr. „My meteorologové mu ani po pěti letech studia na MFF UK (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy – pozn. red.) nesaháme ani po paty,“ řekla Alena Zárybnická v rozhovoru se čtenáři.

Úspěšnost předvídaní počasí se ale podle ní za posledních dvacet let výrazně zlepšila. Dlouhodobé prognózy počasí mají 75procentní pravděpodobnost úspěchu, u srážek je pak šance o deset procent nižší. Váhu mají zejména vyhlídky na pět až sedm dní. Ptát se meteorologa na předpověď na léto, je zbytečné.

Přečtěte si on-line rozhovor o počasí

Podle ní je důležité odlišit spolehlivý zdroj předpovědí od často zjednodušených zpráv v médiích. V on-line diskuzi se pustila například do své „kolegyně“ Dagmar Honsové.

„Meteorologové ji (Honsovou – pozn. red.) za kolegyni nepovažují. Meteorologii nestudovala... Dobře, že si lidé všimli, že její 'předpovědi' nevychází. Je nám líto, že meteorologii tolik ubližuje,“ posteskla si moderátorka.

Proč je zima horší než horko? Ptejte se kardiologa

Vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D.

Tuhé mrazy ztrpčují život obyvatelům České republiky, největší potíže ale představují pro lidi s nemocným srdcem. Chlad a mráz je podle lékařů ohrožuje ještě více než extrémní teplo. Lidé teď mohou pociťovat větší bolesti na hrudi či dušnost. V chladu je i větší riziko ucpání tepen. Jak se v mrazivých dnech chovat? Čemu se vyhýbat? A jak například dýchat? Ptejte se vedoucího lékaře Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. Petra Ošťádala. Na vaše dotazy bude odpovídat v pátek od 12 hodin.

Své dotazy můžete pokládat ZDE

Čurání v zimě? Záleží na proudu

Teorii o globálním oteplování podle Zárybnické letošní mrazy v Evropě nenaruší. „Globální oteplování znamená především větší výskyt extrémních situací. Nárůst průměrné teploty bude pokračovat i po letošní zimě,“ tvrdí meteoroložka, která se ve volných chvílích věnuje také létání.

Meteoroložka-hlasatelka se musela vypořádat i s pikantnějšími dotazy. Za všechny třeba otázka: Jak nízká musí být teplota, aby při čurání dopadly na zem už zmrzlé kostky? Záleží hlavně na složení. Jisté ale je, že rychleji mrznou malé kapičky a ne silný proud.

ČTĚTE TAKÉ:

Sama Zárybnická má zimu ráda a rekordně nízké teploty překonává horkou koupelí. Šance na oteplení je podle ní až po víkendu, mrazy by měly příští týden zmírňovat a lze očekávat i další sněžení v nížinách. Přesto však meteoroložka doporučuje na víkendový výlet do hor nepodceňovat teplé spodní prádlo.

Například na oblíbené běžkařské trati na Kvildě by totiž mělo být po ránu -25 °C, přes den by měli lyžaři očekávat přibližně -10 stupňů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...