Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rekordní víkend? Experti slibují mráz pod čtyřicet stupňů

Česko

  19:03aktualizováno  19:15
O víkendu by mohl být překonán absolutní český teplotní rekord minus 42,2 stupně Celsia. Tuto teplotu naměřili v roce 1929 u Českých Budějovic, podle meteorologů by ale mohlo být na konci tohoto týdne ještě chladněji.

Bruslaři na zamrzlém Orlíku. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Mrazy pod čtyřicet stupňů se očekávají především na šumavské stanici Kvilda-Perla, uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Už dnes zde rtuť spadla na 39,4 stupně pod nulou.

ČTĚTE TAKÉ:

Vidina rekordu je reálná

"Podle aktuálních předpovědí by se v tomto týdnu měla obloha vyjasnit v pátek, sobotu a v neděli. Teplota vzduchu by měla poklesnout ještě hlouběji než dnes. Proto se lze domnívat, že pokles teploty vzduchu na Perle pod minus 40 stupňů Celsia bude skoro jistý," konstatoval Dvořák s tím, že vidina blížícího se nového českého rekordu je v současné chvíli dost reálná.

I kdyby byl rekord překonán, zdaleka to prý neznamená, že by letošní zima patřila k nejchladnějším v historii měření. Dřív totiž nebylo tolik meteorologických stanic, které by minimální teploty zaznamenaly. Například v roce 1929, ze kdy pochází dosavadní absolutní rekord minus 42,2 stupně, prý mohlo být na Kvildě-Perle pod padesát stupňů. Šumavská stanice ale měří teprve od roku 1986.

PTEJTE SE ON-LINE:

Meteoroložka Alena Zárybnická (archivní foto z roku 2005).

Třeskuté mrazy paralyzují Českou republiku, ale i celou Evropu. Teploty padají i pod třicítku, což se podle odborníků vidí v tuzemsku jednou za deset let. O víkendu by navíc mohl být překonán absolutní český teplotní rekord minus 42,2 stupně Celsia. Leden byl přitom výjimečně teplý. Co způsobilo tento extrémní výkyv teplot? Na jaké počasí se máme ještě připravit? A kdy se oteplí? Ptejte se meteoroložky Aleny Zárybnické.

Otázky můžete pokládat ZDE

Minus 40 bylo naposledy v roce 1987

Teploty v České republice klesly naposledy pod čtyřicítku v lednu 1987 právě na stanici Kvilda-Perla a také v lednu 1985 na stanici Jizerka. Co se týká nejstarší české stanice v pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775, nejnižší teplota minus 27,6 stupně Celsia tu byla naměřena roku 1785.

Autoři: ,