Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud rozsekl kauzu údajně ‚cinklé‘ privatizace dolů OKD

Česko

  14:40
Zbavil se stát v roce 2004 hnědouhelných dolů OKD za pakatel? Provázela odkup akcií státu přes Fond národního majetku (FNM) trestná činnost? Byl posudek na cenu zpracován znalcem správně? Možné rozuzlení či návod, co se při odprodeji dolů, které později skončily v rukou miliardáře Zdeňka Bakaly odehrálo, poskytl Nejvyšší soud.

Soud zprostil viny znalce Rudolfa Douchu, který byl obviněný v kauze OKD. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zemřel bývalý místopředseda Fondu národního majetku Kuta. Poslední tečky v kauze OKD se nedožil

Už předminulý čtvrtek podle zjištění webu Lidovky.cz rozhodl v neveřejném zasedání o dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v kauze OKD.

„Potvrzuji, že jsme meritorně rozhodli 25. února. Odůvodnění se teprve připravuje. Nebylo dosud vypraveno ze soudu, aby mohlo být doručeno stranám řízení. Na vypracování odůvodnění je 30 pracovních dnů,“ řekl webu Lidovky.cz Petr Tomíček, mluvčí Nejvyššího soudu. Jak soudci rozhodli, neprozradil. Podle pravidel se o verdiktu musí dozvědět jako první strany sporu.

Obžalobě původně čelili bývalí manažeři FNM Pavel Kuta, Jan Škurek a soudní znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek k ceně státního podílu v OKD. Městský soud v Praze je ale před dvěma lety obžaloby zprostil. Šéfžalobce Pavel Zeman toto rozhodnutí ale napadl a případ skončil na Nejvyšším soudu.

Nový verdikt v případu potvrdil také Škurkův advokát. „Všechny zúčastněné strany se vzdaly nároku a práva věc veřejně projednat. Proběhlo neveřejné zasedání trestního senátu Nejvyššího soudu. Když se zasedá neveřejně, tak se výsledek nevyhlašuje veřejně,“ řekl Lidovky.cz právník Zdeněk Kabilka. Ani on ale výsledek řízení nevěděl.

Doly, „dceřinky“ a byty

Minoritního balíku akcí v OKD se stát zbavil v roce 2004. Rozhodl o tom kabinet Stanislava Grosse (ČSSD). Doly nejprve získala společnost Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce však tehdejší cena podílu činila nejméně 9,8 miliardy. Státu měla vzniknout škoda přes 5,7 miliardy. Podle Městského soudu v Praze ale stěžejní odpovědnost ležela na vládě. „Obžalovaní nebyli ti, kteří stanovili časový prostor pro vypracování podkladů,“ podotkla například předsedkyně odvolacího senátu Věra Trojanová. A trojici mužů zprostila obžaloby.

Žalobci poukazovali především na skutečnost, že součástí transakce a prodeje dolů byly skoro tři desítky dceřiných firem i portfolio 44 tisíc bytů. Vláda si stanovila podmínku přednostního odkupu bytů nájemcům. To se ale nikdy nestalo. Případ paralelně zkoušeli rozplést i politici. Ve sněmovně dokonce vznikla vyšetřovací komise.

V minulosti u soudu jako svědci vypovídali expremiéři Bohuslav Sobotka a Vladimír Špidla i bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Nynějšího verdiktu Nejvyššího soudu se nedožil bývalý místopředseda FNM a jeden z trojice obžalovaných Pavel Kuta. Předloni Lidovky.cz informovaly o jeho skonu ve věku 51 let.

Autor: