Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Sylva Langová -Williamsová (88) britská herečka českého původu

Plzeňská rodačka z rodiny armádního důstojníka vystřídala po absolvování Státní konzervatoře angažmá v Divadle na Kladně, Městském divadle na Vinohradech, D 46 a Činohře 5. května. K jejím předním rolím patřila Markétka v Goethově Faustovi, Manon v Nezvalově Manon Lescaut či Kateřina v Shakespearově Zkrocení zlé ženy.

Ve filmu debutovala jako Nanynka v Cikánově melodramatu Král ulice (1935), malé dívčí úložky měla pak v Innemannově Sextánce (1936), v Haasově a Holmanově veselohře Děvčata, nedejte se! (1937), jako Slávinka se objevila ve Vávrově Dívce v modrém (1939), coby architektova dcera v Čápově Panně (1940) a partyzánova kolegyně ve válečném Cikánově dramatu Hrdinové mlčí (1946).

Největší prostor dostala v úloze Zuzanky, manželky Oldřicha Nového v Sádkově komedii Parohy (1947).

V roce 1948 se však provdala za britského občana Davida Williamse a žila v Anglii, kde pokračovala v divadelní dráze, a zahrála si dokonce po boku bratří Marxů, jako východní Němka v Piersonově filmovém thrilleru Kukátková válka (1969), v Robsonově akčním Expresu v lavině (1979) a rovněž v několika televizních seriálech.

V Británii zároveň obětavě spolupracovala s českým vysíláním rádiových stanic BBC a Svobodná Evropa.

S dalšími českými exulanty včetně Pavla Landovského později účinkovala v německém filmu režisérky Marie Knilli Následuj mě (1989). Na domácí plátna se vrátila úlohou výstřední babičky v Reifově Posteli (1998), za kterou byla nominována na Českého lva.

Zemřela v pátek 15. ledna v Londýně. Její syn Misha je televizním producentem a režisérem.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...