Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Sylva Langová -Williamsová (88) britská herečka českého původu

Plzeňská rodačka z rodiny armádního důstojníka vystřídala po absolvování Státní konzervatoře angažmá v Divadle na Kladně, Městském divadle na Vinohradech, D 46 a Činohře 5. května. K jejím předním rolím patřila Markétka v Goethově Faustovi, Manon v Nezvalově Manon Lescaut či Kateřina v Shakespearově Zkrocení zlé ženy.

Ve filmu debutovala jako Nanynka v Cikánově melodramatu Král ulice (1935), malé dívčí úložky měla pak v Innemannově Sextánce (1936), v Haasově a Holmanově veselohře Děvčata, nedejte se! (1937), jako Slávinka se objevila ve Vávrově Dívce v modrém (1939), coby architektova dcera v Čápově Panně (1940) a partyzánova kolegyně ve válečném Cikánově dramatu Hrdinové mlčí (1946).

Největší prostor dostala v úloze Zuzanky, manželky Oldřicha Nového v Sádkově komedii Parohy (1947).

V roce 1948 se však provdala za britského občana Davida Williamse a žila v Anglii, kde pokračovala v divadelní dráze, a zahrála si dokonce po boku bratří Marxů, jako východní Němka v Piersonově filmovém thrilleru Kukátková válka (1969), v Robsonově akčním Expresu v lavině (1979) a rovněž v několika televizních seriálech.

V Británii zároveň obětavě spolupracovala s českým vysíláním rádiových stanic BBC a Svobodná Evropa.

S dalšími českými exulanty včetně Pavla Landovského později účinkovala v německém filmu režisérky Marie Knilli Následuj mě (1989). Na domácí plátna se vrátila úlohou výstřední babičky v Reifově Posteli (1998), za kterou byla nominována na Českého lva.

Zemřela v pátek 15. ledna v Londýně. Její syn Misha je televizním producentem a režisérem.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!