Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Maršmeloun‘ vedle kláštera? Praha 1 se proti stavbě neodvolá

Česko

  20:46
PRAHA - Podle vedení Prahy 1 neexistuje zákonný důvod, proč podat odvolání proti stavbě domu přezdívaného maršmeloun, který má vyrůst u Anežského kláštera. Protesty stovek lidí z minulého týdne ve středu zastupitelé jen vzali na vědomí.

Nový bytový dům vedle Anežského kláštera si vysloužil už několik přezdívek: maršmeloun či smajlíkov foto: Vizualizace - Franek architects

Pro kontroverzní stavbu, o níž jedná investor 17 let, už bylo vydáno územní rozhodnutí, loni v prosinci firma požádala o stavební povolení. Odpůrci stavby odkazují na zamítavé stanovisko ministerstva kultury a připomínky Národního památkového ústavu (NPÚ), městská část na souhlas magistrátních památkářů.

Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) zastupitelstvo nemůže zasahovat do pravomocí odboru výstavby při vydávání stavebního povolení. Může se ale odvolat jako účastník řízení. „Takto jsme se odvolávali už mnohokrát. Ale třeba kvůli konkrétní věcné námitce, kterou jsme v minulosti uplatnili a nebyla vypořádána. Jenom odvolání, protože se nám něco nelíbí, je pouze populisticko-deklarativní krok,“ uvedl starosta.

Kritici stavby tvrdí, že se nepostupuje podle zákona

Kritici stavby ale s tím, že důvody pro odvolání nejsou, nesouhlasí. Vítězslav Praks z Občanského monitoringu uvedl, že se nepostupuje podle zákona. Podle něj byly například špatně doručovány výzvy účastníkům řízení, nebo bylo změněno stanovisko NPÚ, které bylo zpočátku negativní. Zveřejněný záměr podle kritiků navíc nepokrýval všechny pozemky, kde se má stavět, proto považují smlouvu za neplatnou.

Pohled od Anežského kláštera.

„Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální,“ řekl ve středu před zastupiteli jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto. Firma ale podle něj vždy jednala v souladu se zákonem a získala dosud všechna potřebná povolení.

Dům navrhl respektovaný architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil a je možné, že nedávná demonstrace byla proti podobě domu, která mezitím doznala změn. Navržený dům má sice rovnou střechu, ale nebyl by s ní v místě sám, také některé okolní přestavby a dostavby počítají s rovnou střechou.

Děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Fránek je autorem řady vil, městských domů a veřejných staveb. Patří k čelným představitelům organické architektury, která se inspiruje účelností, funkčností a přirozeností přírody. K jeho nejznámějším stavbám patří kostel Církve bratrské v Litomyšli a modlitebna v Černošicích, v Praze je známý jeho polyfunkční dům Eucon na Žižkově se zvláštním střešním bytem.

Původně růžová stavba bude v šedých odstínech

Proti stavbě se na nedávné demonstraci postavili i náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) a radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Pražský magistrát nejen vydával stanovisko z hlediska památkové péče, zároveň také vlastní část pozemku, kde se bude stavět. S investorem má smlouvu o jejím budoucím prodeji. Praha má podle této smlouvy pozemek investorovi odprodat, jakmile bude stavba dokončena. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun, což je podle kritiků cena nepřiměřeně nízká. Investor argumentuje tím, že cena odpovídá 90. letům, kdy se smlouva uzavírala.

Developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. Fasáda s okny a balkony seskupenými do tvaru „smajlíků“ měla být nejprve v růžovobílé, proto jí lidé začali přezdívat maršmeloun podle stejně barevných bonbonů marshmallows, posléze investor ustoupil a plánuje ji v tlumených šedých tónech. Na pozemku dříve stával bytový dům, který byl rozbombardován za druhé světové války.

Autoři: ,