Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neúspěšný kandidát Hynek chce odpovědi od Zemana i Drahoše. Zajímá ho Nejedlý či Kleindienst

Česko

  10:47
PRAHA - Je poslední neúspěšný kandidát z prvního kola, který ještě veřejně nepodpořil buď Miloše Zemana, či Jiřího Drahoše. Nyní Jiří Hynek poslal oběma postupujícím kandidátům sadu deseti různých otázek, které jsou z jeho pohledu klíčové. U Zemana jej zajímá například jeho nejužší tým složený mimo jiné z Vratislava Mynáře nebo Martina Nejedlého, u Drahoše pak jeho poradce a „pravá ruka“ Jakub Kleindienst.

Volební štáb Jiřího Hynka v Jesenici. foto:  František Vlček, MAFRA

Oběma finalistům manažer, bývalý ředitel Karlovarského porcelánu či firmy Praga a současný šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek pogratuloval k jejich výsledku v prvním kole prezidentské volby.

Sada deseti otázek

Jak ale již dříve avizoval, svou preferenci hodlá sdělit až po odvysílání televizních debat, kde se Zeman s Drahošem setkají tváří v tvář.

Oběma navíc rozeslal deset otázek, které jej zajímají. U Drahoše z toho důvodu, že nebyly zodpovězeny během diskusí před prvním kolem, u Zemana kvůli tomu, že se debatě s ostatními kandidáty záměrně vyhýbal.

Přečtěte si oba otevřené dopisy Jiřího Hynka:

Otevřený dopis Jiřího Hynka adresovaný Miloši Zemanovi.
Otevřený dopis Jiřího Hynka adresovaný Miloši Zemanovi.

„Pokud vyhrajete volby, hodláte si pány Mynáře a Nejedlého ponechat ve svém nejužším týmu i přes to, že vzbuzují velké pochybnosti u značné části veřejnosti, která jejich působení pokládá za velmi škodlivé? Nedomníváte se, že tito pánové mají neblahý vliv na Váš obraz v očích veřejnosti?“ napsal Hynek Zemanovi.

Podobně laděná otázka směřovala i na Jiřího Drahoše. „Pokud vyhrajete volby, jakou úlohu bude mít Váš poradce pan Kleindienst, který figuroval v několika kauzách spojených s Davidem Rathem? Bude součástí Vašeho týmu, který si přivedete na Pražský hrad? Pokud ano, v jaké pozici,“ položil dotaz v otevřeném dopise adresovaný akademikovi.

Návrat Kocába a Žantovského

A u personálií ještě na chvíli zůstal. „Bude Vaše zvolení znamenat návrat pánů (Michala) Kocába, (Ivana) Gabala, (Petra) Pittharta a (Michaela) Žantovského do vrcholné politiky? Podporu Vám vyjádřil také kněz Tomáš Halík. Jaká bude jeho role?“ napsal Hynek.

Hejtmanská síla brojí proti Zemanovi. Podporu Drahošovi podepsalo pět zástupců krajů

U Zemana položil ještě jednu přímou otázku na jeho vztah s premiérem: „Pokud byste se rozhodl ukončit svůj mandát dříve, jak byste zabránil tomu, aby veškerou moc ve státě získal pan Andrej Babiš a hnutí ANO?“

Další otázky už položil oběma stejně. Zajímá jej například přístup obou finalistů prezidentské volby k případné reformě eura i to, zda jsou pro přijetí eura. Dotazy se dotkl i tématu migrace. „Co uděláte, pokud Česká republika prohraje soud u Evropského soudního dvora a bude čelit sankcím ze strany EU kvůli nepřijímání migrantů?“ napsal v otevřených dopisech. 

„Pokud byste mohl rozhodovat o Dublinu IV, podepsal byste takovou variantu, která by počítala s automatickým rozdělováním nelegálních migrantů do států EU. Neminul ani téma obecného referenda, obranyschopnosti země či práv občanů.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat