Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neúspěšný kandidát Hynek chce odpovědi od Zemana i Drahoše. Zajímá ho Nejedlý či Kleindienst

Volební štáb Jiřího Hynka v Jesenici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební štáb Jiřího Hynka v Jesenici. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Je poslední neúspěšný kandidát z prvního kola, který ještě veřejně nepodpořil buď Miloše Zemana, či Jiřího Drahoše. Nyní Jiří Hynek poslal oběma postupujícím kandidátům sadu deseti různých otázek, které jsou z jeho pohledu klíčové. U Zemana jej zajímá například jeho nejužší tým složený mimo jiné z Vratislava Mynáře nebo Martina Nejedlého, u Drahoše pak jeho poradce a „pravá ruka“ Jakub Kleindienst.

Oběma finalistům manažer, bývalý ředitel Karlovarského porcelánu či firmy Praga a současný šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek pogratuloval k jejich výsledku v prvním kole prezidentské volby.

Sada deseti otázek

Jak ale již dříve avizoval, svou preferenci hodlá sdělit až po odvysílání televizních debat, kde se Zeman s Drahošem setkají tváří v tvář.

Oběma navíc rozeslal deset otázek, které jej zajímají. U Drahoše z toho důvodu, že nebyly zodpovězeny během diskusí před prvním kolem, u Zemana kvůli tomu, že se debatě s ostatními kandidáty záměrně vyhýbal.

Přečtěte si oba otevřené dopisy Jiřího Hynka:

Otevřený dopis Jiřího Hynka adresovaný Miloši Zemanovi.
Otevřený dopis Jiřího Hynka adresovaný Miloši Zemanovi.

„Pokud vyhrajete volby, hodláte si pány Mynáře a Nejedlého ponechat ve svém nejužším týmu i přes to, že vzbuzují velké pochybnosti u značné části veřejnosti, která jejich působení pokládá za velmi škodlivé? Nedomníváte se, že tito pánové mají neblahý vliv na Váš obraz v očích veřejnosti?“ napsal Hynek Zemanovi.

Podobně laděná otázka směřovala i na Jiřího Drahoše. „Pokud vyhrajete volby, jakou úlohu bude mít Váš poradce pan Kleindienst, který figuroval v několika kauzách spojených s Davidem Rathem? Bude součástí Vašeho týmu, který si přivedete na Pražský hrad? Pokud ano, v jaké pozici,“ položil dotaz v otevřeném dopise adresovaný akademikovi.

Návrat Kocába a Žantovského

A u personálií ještě na chvíli zůstal. „Bude Vaše zvolení znamenat návrat pánů (Michala) Kocába, (Ivana) Gabala, (Petra) Pittharta a (Michaela) Žantovského do vrcholné politiky? Podporu Vám vyjádřil také kněz Tomáš Halík. Jaká bude jeho role?“ napsal Hynek.

U Zemana položil ještě jednu přímou otázku na jeho vztah s premiérem: „Pokud byste se rozhodl ukončit svůj mandát dříve, jak byste zabránil tomu, aby veškerou moc ve státě získal pan Andrej Babiš a hnutí ANO?“

Další otázky už položil oběma stejně. Zajímá jej například přístup obou finalistů prezidentské volby k případné reformě eura i to, zda jsou pro přijetí eura. Dotazy se dotkl i tématu migrace. „Co uděláte, pokud Česká republika prohraje soud u Evropského soudního dvora a bude čelit sankcím ze strany EU kvůli nepřijímání migrantů?“ napsal v otevřených dopisech. 

„Pokud byste mohl rozhodovat o Dublinu IV, podepsal byste takovou variantu, která by počítala s automatickým rozdělováním nelegálních migrantů do států EU. Neminul ani téma obecného referenda, obranyschopnosti země či práv občanů.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!