Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Celní úřad zakázal lihovaru Žufánek výrobu dezinfekčního gelu, povolení smí získat dodatečně ve zrychleném řízení

Česko

  15:52aktualizováno  16:13
Boršice u Blatnice (Uherskohradišťsko) - Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. Podnik jej vyráběl bez povolení. Na Facebooku to v pondělí uvedl jednatel lihovaru Martin Žufánek.

Martin Žufánek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková uvedla, že k výrobě dezinfekčních směsí jsou potřeba povolení ministerstva zdravotnictví, ministerstva zemědělství a místně příslušného celního úřadu, která lihovaru chyběla.

Celníci v pondělí podle Kaňkové lihovaru nabídli pomoc s vyřízením povolení. Dezinfekční gely jsou v současné době na trhu obtížně k sehnání v důsledku nynější epidemie koronaviru. „Celní správa vychází obzvláště za současného nouzového stavu výrobcům dezinfekčních směsí maximálně vstříc a pomáhá jim jak s poskytováním informací o výrobě dezinfekčních prostředků, tak se zajištěním nezbytných povolení, která jsou podle dosavadních zkušeností vyřízena v řádu hodin,“ uvedla Kaňková.

Výrobu dezinfekčního gelu spustil podnik kvůli nákaze novým typem koronaviru před několika dny. Podle Žufánka jej lihovar vyráběl bez příslušného povolení z velejemného lihu, který má firma v režimu daňového skladu bez spotřební daně. „Líh není denaturovaný,“ napsal Žufánek.

K výrobě gelu používal podnik 96,2 procenta lihu, k němu přidával tři procenta peroxidu vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. „Výsledný gel jsme stočili do plastových lahví a zcela zdarma poskytli těm nejpotřebnějším,“ uvedl Žufánek.

Mezi příjemce výrobku podle něj patřily mimo jiné dětské domovy v Mostě, Mladé Boleslavi a Novém Strašecí na Rakovnicku. Zmínil také obecní úřad v Boršicích u Blatnice, městský úřad v nedalekém Hluku nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky. „Na další výrobu nemáme suroviny. Peroxid vodíku a glycerol není k sehnání. Budeme doufat, že teď se postará stát,“ doplnil Žufánek. Celní úřad podle něj promine podniku přestupek za dosavadní výrobu gelu, jeho další výrobu však bez patřičného povolení lihovaru zakázal.

Dokument, který Martin Žufánek poslal Celnímu úřadu.

Dokument, který Martinu Žufánkovi přišel od celního úřadu.

Odpoledne se pro server iRozhlas.cz vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček. „Už jsem požádal Alenu Schillerovou, aby se pokusila najít řešení,“ napsal na Twitter. O chvíli později tak Žufánkovi volal generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, majitel rodinného lihovaru mu ale nezvedl telefon.

Následně tak na Facebook napsala sama ministryně financí Schillerová příspěvek, ve kterém Žufánka označila a požádala jej, aby Poulíčkovi zvedl telefon.

Dezinfekční gely jsou nyní na trhu obtížně k sehnání. Do jejich výroby se proto pustila řada firem, ale i školy, například České vysoké učení technické v Praze nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Autoři: ,