Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin je vrah, vítal protest motorkáře u hrobů sovětských vojáků v Praze

Česko

  11:25aktualizováno  18:41
Motorkáři z Night Wolves MC Europe, odnože ruského motorkářského klubu Noční vlci, přijeli v pondělí na pražské Olšanské hřbitovy. „Putin je vrah,“ přivítali je lidé s vlajkami Evropské unie, NATO i Ukrajiny a také s heslem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“. S motorkáři přijel i poslanec SPD Jaroslav Foldyna, krerý se dlouhodobě netají proruskými postoji.

„Rehabilitace nacismu je nepřípustná, jsme tady letos, budeme tady příští rok i vždycky,“ řekl u památníku obětí z řad sovětské armády Foldyna. Zazněla i československá hymna. Šéfka pražské KSČM Marta Semelová přihlížela mlčky, ale bylo na ní patrné, že je dojatá.

Pietní akt trval asi hodinu, motorkářům při odchodu ze hřbitova hrála i hymna Ukrajiny, proti níž rozpoutalo Rusko agresi. K fyzickému střetu ale nedošlo a proruští motorkáři pokračovali v jízdě směrem na Děčín.

Na hřbitov v Děčíně-Folknářích jich nakonec dorazilo asi 30, vítalo je zhruba dvacet příznivců. Nedorazil jediný odpůrce.

Motorkáři, kteří se netají i sympatiemi k režimu ruského diktátora Putina, jedou po stopách Rudé armády a zastavují se u hrobů sovětských vojáků ze druhé světové války. V sobotu byli na Centrálním hřbitově v Brně, o den později v Kroměříži a chtějí dojet až do Berlína. 9. května, kdy Rusové slaví na rozdíl od zbytku Evropy o den později Den vítězství.

Už v Brně na Centrálním hřbitově vítali Noční vlky podporovatelé Ukrajiny ze sdružení Kaputin a zástupci stran Volt Česko a Volt Slovensko stejným transparentem s nápisem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“.

Akce se účastní motorkáři z Česka, Slovenska, Německa, Makedonie nebo Estonska. Ruští příslušníci skupiny od začátku Putinovy války na Ukrajině nesmí do Česka cestovat.

„Potenciál jízd Nočních vlků se zřejmě vyčerpal. Evropskou pobočku prokremelského klubu, která se zdaleka nevěnovala pouze „připomínání vítězství nad nacismem“, postihly sankce uvalené ze strany Evropské unie. Propagandistickou činnost uskupení začal přebírat motocyklový klub Brat za brata,“ uvedlo ministerstvo vnitra ve své loňské zprávě Projevy extremismu a předsudečné nenávisti.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...