Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Norové na norské filmy chodí rádi

Česko

Norský režisér Peter Naess uvedl na Febiofestu své filmy a hovořil o Hollywoodu a skandinávském humoru.

PRAHA Víte, o čem je nejtenčí kniha na světě? O skandinávském humoru. Tuhle anekdotu dal k lepšímu norský filmový a divadelní režisér Peter Naess, který má zkušenosti také jako dramatik. Jeho práce ovšem dokazuje, že to se severským smyslem pro humor nebude tak zlé.

Naessova hra Chvála bláznovství se hraje na několika českých scénách, úspěch mají i jeho filmové komedie, snímek Elling (2001) se líbil tolik, že to dotáhl až na oscarovou nominaci. Na základě ní podepsal Naess smlouvu na tři filmy s americkou společností 20th Century Fox. „Zatím jsem pro ně ale nic nenatočil. Američtí producenti angažují do Hollywoodu hodně evropských režisérů kvůli jejich osobitosti a jinému vidění světa, jakmile ale po nich chtějí natočit film, tak jim tahle originalita vadí a očekávají filmový produkt podle svého gusta,“ postěžoval si Naess, který zatím v USA natočil nezávislý snímek Zamilovaní blázni (2005) o lásce mezi dvěma autisty.

Naess se zatím drží toho, že chce dělat filmy, které budou bavit jeho, a ne americké producenty. Na jeho film Elling se přišlo ve čtyřmilionovém Norsku podívat osm set tisíc lidí. Nory norské filmy zajímají, v tom se podobají Čechům. V posledních letech tvoří norská produkce třicet procent ze všech filmů, na něž jdou Norové do kina.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...