Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Norové budou v září rozhodovat o tom, zda Michaláková dostane své děti zpět

Česko

  13:54
PRAHA - Norská krajská sociální komise by měla v září začít rozhodovat o tom, zda Eva Michaláková dostane zpět do péče své dva syny Denise a Davida. Norské úřady je z rodiny odebraly v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání, děti vyrůstají u pěstounů. S mladším hochem by se matka měla podle plánu vidět v srpnu. Řekla to v úterý zástupkyně rodiny Kateřina Jurigová.

Ilustrační foto: Eva Michaláková foto: MAFRA - Dan Materna

Michaláková je nyní na pár dní v Česku. Se svými právníky a zástupci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD), který její případ také řeší, chce sladit postup. Podstoupit má i psychologické vyšetření. Podle advokátky Dory Bokové se zaměří například na zhodnocení schopností starat se o děti. Jeho výsledky mají norským institucím posloužit jako podklad pro rozhodování. Michaláková podala žádost o přezkoumání svého případu a vrácení nyní desetiletého Denise a šestiletého Davida koncem loňska. Podezření na zneužívání a zanedbávání se po odebrání dětí nepotvrdilo. Soud tehdy považoval ale zjištění za závažná a chlapce nechal u pěstounů.

Proč chtějí Michalákové odebrat syny? Případ zveřejnila, na dětech jí nezáleží, tvrdí úřad

Mladšího chlapce matka viděla naposledy v březnu. Se starším nemá žádný kontakt. Podle lednové dohody by děti měla potkat dvakrát ročně na 15 minut. Pokud by si to hoši přáli, mohla by schůzka trvat déle. S mladším synem se měla podle plánu Michaláková znovu sejít v srpnu. Norský úřad Barnevernet mezitím navrhl, aby matka byla zbavena rodičovských práv k oběma dětem a mladšího hocha adoptovali jeho pěstouni. „Zda v srpnu (norská sociálka) povolí avizované setkání s mladším Davídkem, stále nevíme. Vzhledem k dosavadnímu chování norských úředníků není jisté, zda se nakonec uskuteční,“ uvedla Boková.

Do případu se zapojila česká diplomacie, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i prezident Miloš Zeman, který napsal dopis norskému králi. Pokud by Michaláková u krajské sociální komise a u norských soudů se žádostí o svěření dětí do péče neuspěla, mohla by se znovu obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Ten její stížnost dřív nepřijal. Zástupci ministerstva zahraničí už dřív nevyloučili, že by se při případném příštím pokusu k matce připojila i ČR.

Michaláková má v Česku řadu podporovatelů. Podle některých ochránců dětských práv se ale upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění o situaci chlapců se neberou v potaz. Některá internetová média zveřejnila informace z dokumentů k případu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!