Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Michaláková ztrácí oba syny: mladší jde k adopci, staršího nesmí vůbec vídat

Česko

  14:24
PRAHA - Norská krajská komise rozhodla v případů Michalákových v neprospěch českých rodičů. Úřady posílají mladšího syna z chlapců Michalákových k adopci, ke staršímu matka ztrácí podle rozhodnutí rodičovská práva.

Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Norské rozhodnutí je nefér, když rodina Michalákových jeví zájem, říká Kapitán

Rozhodnutí vydala Krajská komise pro sociálně právní ochranu dětí v krajích Buskerud a Vestfold. Ta se zabývala žádostí Michalákové, aby jí norské úřady vrátily oba syny do péče. Tu podala v prosinci loňského roku, rozhodnutí padlo až letos v říjnu, upozornila Česká televize.

Komise rozhodla, že Michaláková ztrácí veškerá práva k oběma dětem a u mladšího syna souhlasila, že ho pěstouni mohou adoptovat. Plně tak vyhověla návrhu sociálního úřadu Barnevern v obci Nedre Eiker.

Eva Michaláková se nechce vzdát svých dětí a chce o ně v Norsku dál bojovat. Proti rozhodnutí norských úřadů, podle kterého přišla o rodičovská práva ke svým synům a mladší hoch má jít k adopci, se odvolá. Sdělila to v sms pro ČTK.

„Ne, já to nemíním vzdát. S odvoláním počítám,“ uvedla v textové zprávě matka hochů, která je v Norsku. Ke svému případu a k rozhodnutí norských institucí se ale nechce už podrobněji vyjadřovat. „Norské úřady používají jako jeden z hlavních důvodů zbavení mne práv to, že jsem o případu mluvila s médii,“ objasnila svůj postoj.

„Norské rozhodnutí je jednoznačně v rozporu s mezinárodními normami a principy na ochranu dětí. Je zřejmé, že standardními právními a diplomatickými prostředky nikdo absolutní zvůli norského Barnevernu neporazí,“ okomentoval rozhodnutí právník Pavel Hasenkopf, který Michalákovou zastupuje, a dodal: „Současně je to důkazem selhání dosavadní strategie českých úřadů a vlády, v jejíž pomoc Eva Michaláková doufala.“

Spor o děti

Michaláková v reakci na rozhodnutí sdělila, že se nechce vzdát svých dětí a bude o ně dál bojovat. Proti rozhodnutí norských úřadů se odvolá,vyjadřovat se k němu nechce.

Podle ministerstva zahraničí je nyní hybatelem věcí Michaláková, která ještě nevyčerpala v rámci Norska všechny opravné prostředky. „V tuto chvíli má ještě možnost obrátit se v Norsku na další dva soudy,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru MZV. Teprve až se matka obrátí na štrasburský soud pro lidská práva, může do jednání aktivně vstoupit ministerstvo zahraničí, uvedla Valentová. Poznamenala, že MZV ale dlouhodobě prostřednictvím zastupitelského úřadu v Norsku poskytuje Michalákové veškerou součinnost a pomoc. „Co jsme my jako MZV mohli udělat, to jsme udělali,“ uvedla mluvčí s tím, že ministerstvo písemně intervenovalo na všech úrovních.

Komise se věnovala zejména tomu, jak moc jsou oba synové Michalákové vázáni na své pěstouny. Uvedla, že jejich vazby jsou natolik silné, že přestěhování chlapců zpět k matce by je silně psychicky poškodilo. Aktuální vazby na rodiče jsou prý minimální.

Právě kvůli tomu norský úřad ani neposuzoval, zdali se situace u Michalákové změnila a zdali je schopna se o děti zodpovědně postarat.

Mladší syn jde k adopci

Proč chtějí Michalákové odebrat syny? Případ zveřejnila, na dětech jí nezáleží, tvrdí úřad

Jak uvedli zástupci Michalákové, vzhledem k tomu, že se matka snaží o navrácení dětí, komplikuje to podle komise stabilní prostředí mladšího syna v pěstounské rodině.

Právě adopcí se mu prý úřady snaží zajistit stabilitu. „Komise se navíc obává, že matka, pokud by jí zůstala zachována rodičovská práva, by pěstounskou rodinu mohla obtěžovat podáváním dalších návrhů na vrácení Davida.“ Tamní úřady přitom několikrát ujišťovaly, že adopce nepřipadá v úvahu (více čtěte ZDE).

Naopak důvodem zbavit Michalákovou rodičovských práv u staršího syna Denise je podle norské komise silná medializace případu, kterou prý zapříčinila právě Michaláková. Paradoxně otci Josefovi, který má styk se syny zakázaný úplně a nesnaží se o jejich navrácení, komise rodičovská práva ponechala.

„Evě například extrémně uškodily komentáře úplně cizích lidí z internetových diskuzí, kteří mluvili o únosu. Stačilo, že je vzala vážně pěstounka a soud úplně pominul, že rodina neměla s těmito komentáři nic společného,“ dodala advokátka Michalákové Dora Boková.

Eva Michaláková převzala symbolický šek s částkou 528 000 korun, které vynesla...

„Barnevern čtyři roky pracoval na tom, aby kontakt chlapců s rodinou byl minimální a posílil se jejich vztah k pěstounům. Jde o promyšlený postup, kterým Barnevern vlastní rodinu cíleně nahrazuje pěstouny a dává pěstounům neomezený prostor k manipulaci s dětmi,“ doplnila advokátka Michalákové Dora Boková.

Právníci už avizovali, že se Michaláková proti rozhodnutí odvolá. Rodina chce také kontaktovat předsedu vlády Bohuslava Sobotku, aby Michalákové poskytl diplomatickou ochranu. Hasenkopf také uvedl, že budou požadovat, aby Česká republika podala stížnost na Norsko před Evropským soudem pro lidská práva.

Kauza Michaláková na serveru Lidovky.cz

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!