130 let

Nosorožci už jsou v Africe

Česko

Seznámení s Afrikou – Čtyři bílí nosorožci dorazili do Keni v pořádku, zvykají si na život v rezervaci

Nosorožci si zvykají na volnou přírodu. Včera dorazili do Keni, další asi tři týdny stráví ještě v ohradě.

PRAHA Čtyři vzácní bílí nosorožci včera dorazili do Keni. Odpoledne jeřáb postavil boxy, ve kterých cestovali vyhřívanými kamiony a letadlem, na zem a nosorožci váhavě vyšli ven. Ošetřovatel Jan Žďárek, který s nimi cestoval ze Dvora Králové, na ně musel mluvit a lákal je na chleba, který mají rádi.

„Transport proběhl dobře,“ řekla včera LN ředitelka Zoo Dvůr Králové Dana Holečková, která už na nosorožce čekala v rezervaci Ol Pejeta v centrální části Keni. „V bednách byli asi 26 hodin, většinu času prospali.“ Nosorožci totiž dostali lehká sedativa, aby nezvyklou situaci lépe snášeli.

Nosorožci by měli žít v oploceném území uvnitř rezervace, které má rozlohu asi 400 hektarů. V rozích na hlavě budou mít vysílačky, aby bylo možné trvale sledovat jejich pohyb.

Příští tři týdny ale stráví ještě v ohradách, které připomínají výběh v zoologické zahradě. Samice jsou spolu, samci každý zvlášť. Ředitelka Holečková to zdůvodnila tím, že si zvířata musí nejdříve zvyknout na novou stravu. Zpočátku budou dostávat směs českého a místního sena, postupně se mají naučit pást. Musí se také naučit, že v ohradě velkého výběhu je elektrický proud. Podle ředitelky Holečkové existuje k tomuto účelu speciální metodika.

Dva samci a dvě samice bílých nosorožců vyrazili na cestu ze Dvora Králové v sobotu dopoledne. Vzdálenost více než šest tisíc kilometrů překonali v boxech s podestýlkou, kde měli také krmivo a napájení. Převoz nosorožců ze Dvora Králové do Keni je podle ředitelky zoo Holečkové pokusem o záchranu celého druhu. Severní bílí nosorožci jsou totiž kriticky ohroženým druhem. V zajetí jich žije celkem osm. Šest z nich patří zoo ve Dvoře Králové, další samec a samice žijí ještě v americkém San Diegu. Před několika měsíci se objevila zpráva, že tři jedinci, samec, samice a mládě, byli spatřeni v Súdánu. Pokud se je podaří nalézt, mají být převezeni za českými nosorožci do keňské rezervace.

Naopak, pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku žádného volně žijícího jedince, bude tento druh prohlášen za vyhynulý.

Zoo přistoupila k transportu nosorožců proto, že za posledních devět let žádná samice, žijící v zajetí, nezabřezla. Nepomohly ani pokusy o umělé oplodnění. Ředitelka Holečková má za to, že šance na početí budou ve volné přírodě vyšší než v zajetí. Volně žijící samice totiž mívaly mláďata jednou za dva a půl až tři a půl roku.

Ze šesti nosorožců vybrala zoo na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého Suniho, dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu. Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní zvířata se povedlo odchovat ve dvorské zoo. Nosorožci bílí se dožívají přibližně 40 až 45 let.

Převoz nosorožců jako zbytečný a rizikový kritizuje sdružení Safari Archa 2007. Poté, co zoologická zahrada dostala souhlas ministerstva životního prostředí k transportu, uspořádalo sdružení demonstraci.

Podle Romana Komedy ze Safari Archa 2007 nejde ředitelce zoo ve skutečnosti o rozmnožování nosorožců, ale o zisk soukromé rezervace v Keni. Vzácná zvířata tam podle něj přilákají bohaté návštěvníky. Sdružení se chce obrátit na soud, aby zoologické zahradě uložil zveřejnit smlouvu s rezervací.

Ředitelka Holečková kritiku sdružení odmítá: „Myslím, že jim jde o něco jiného než o zvířata.“

***

V zajetí žije osm bílých nosorožců. Šest z nich v zoo ve Dvoře Králové

Transport V kontejneru ze Dvora Králové až do africké Keni Sobota 19. 12. Čtyři bílí nosorožci vyrazili na cestu ze Zoo Dvůr Králové do Keni v sobotu. Akce začala v 9 hodin ráno. Každé zvíře mělo svůj box, který vážil asi dvě tuny. Přibližně stejnou váhu má i nosorožec. Jeřáb přemístil boxy na dva kamiony. První vyjel ze Dvora králové na pražské ruzyňské letiště kolem půl jedenácté dopoledne, druhý před polednem. Kaminoy byly vyhříavné na 20 stupňů celsia, doprovázeli je policisté. V sobotu večer nosorožci odletěli z Ruzyně do keňského hlavního města Nairobi. Neděle 20. 12. V Nairobi nosorožci přistáli v neděli v časných ranních hodinách. Odtud se znovu na kamionech vydali do přírodní rezervace Ol Pejeta v centrální části Keni. V neděli po poledni vyšli nosorožci z beden. Jsou v ohradách připomínajících výběh v zoo. Samice jsou spolu, samci každý zvlášť. V bednách podle ředitelky Zoo Dvůr Králové Dany Holečkové, která nosorožce čekala v rezervaci, strávili asi 26 hodin.

26 hodin na cestě

Autor: