Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pojďme konečně vyřešit Holešovice zodpovědně, říká Portlík a navrhuje skupinu

Zastávka metra Holešovice. foto: Profimedia.cz

Pražský magistrát vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat situací kolem rozvoje stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí. Budou v ní zástupci všech politických stran, které jsou v zastupitelstvu. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Skupina vznikne na popud Tomáše Portlíka z ODS. Pražský zastupitel uvedl, že úkolem politiků je zabránit, aby v případě Nových Holešovic vznikly městu škody.
  13:30

Kolem společné firmy pražského dopravního podniku (DPP) se soukromými partnery k rozvoji stanice vznikl spor v koalici. Piráti v čele s primátorovým náměstkem Zdeňkem Hřibem z firmy chtějí vystoupit, o čemž však nepřesvědčili koaliční partnery ze Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN. Hřibův postup na čtvrtečním jednání kritizovaly opoziční Praha Sobě a ANO.

Společný podnik založil DPP v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky.

Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun. Pro prodej hlasoval i předseda dozorčí rady Hřib. Následně však změnil názor a nyní na radě města, která musí prodej pozemků v pozici valné hromady DPP finálně schválit, dvakrát zkusil prosadit vystoupení.

Neuspěl, radní však stále neschválili ani prodej pozemků a partnerské firmy kvůli nečinnosti města podaly na DPP žalobu.

Zabránit škodám

Po čtvrteční diskuzi zastupitelstvo na návrh předsedy klubu Spolu Tomáše Portlíka (ODS) schválilo založení skupiny, která se bude zabývat dalším postupem města ohledně Nádraží Holešovice a jejího okolí včetně těch pozemků, kterých se společný podnik netýkal a které vlastní například České dráhy (ČD) nebo Správa železnic (SŽ).

„Přestaňme si hrát na soudce, žalobce, policii. Naším úkolem je zabránit, aby v případě Nových Holešovic vznikly městu škody,“ uvedl Portlik.

Podpořil to i primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který uvedl, že podle něj má město se soukromými partnery podniku dále jednat a zásadní je věc nějak řešit. „Nemůžeme to nechat ze stromu spadnout jako shnilou švestku,“ řekl.

Šéf DPP Petr Witowski pak ČTK a Právu řekl, že představenstvo podniku si aktuálně nechává k právnímu posouzení situace připravit další analýzu, která by měla být hotová v červnu.

Hřib jako důvod své změny názoru ohledně společného podniku uvedl podezření na propojení některých lidí kolem tohoto podniku s kauzou Dozimetr, o kterém napsal server Lidovky.cz.

Ve čtvrtek to mnohokrát zopakoval v diskuzi, jedná se podle něj o důvodná podezření. Řekl také, že magistrátem zadaný audit zpochybnil postup přípravy podniku. Zásadní je podle něj také jednat nejen o pozemcích v majetku soukromých firem, ale také o těch, které v oblasti vlastní SŽ a ČD.

Zástupci opozice zpochybňovali Hřibovo odůvodnění s tím, že jedná na základě uniklých informací z vyšetřování, které nelze ověřit a není na nich možné stavět tak zásadní rozhodnutí.

Hřibův postup kritizoval například předseda opoziční Prahy Sobě Adam Scheinherr, který v minulém volebním období jako náměstek pro dopravu společný podnik připravoval. „Pokud valná hromada není schopna rozhodnout, tak ať předá právo rozhodovat dozorčí radě nebo představenstvu DPP, ať si oni vezmou zodpovědnost, nebo ať předloží jasný návrh dalšího postupu,“ řekl.

Dodal, že Hřibova náhlá změna názoru je podle něj důsledek pirátského vnitrostranického boje. Náměstka kritizovali i zástupci ANO. „Město má od roku 2021 uzavřenou smlouvu, kterou neplní,“ řekl šéf kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Prokop (ANO).

Jednání se zúčastnil i místopředseda ANO a poslanec Robert Králíček, který řekl, že se kvůli výrokům Hřiba na jeho adresu ohledně údajného napojení na podnikatele Pavla Dovhomilju obviněného v Dozimetru obrátí na soud.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!