Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cizinci, kteří u nás spáchají úmyslný trestný čin, mají přijít o trvalý pobyt

Evropa

  11:40aktualizováno  12:22
PRAHA - Cizincům, kteří byli v Česku odsouzeni za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky nebo byli odsouzeni opakovaně, má být zrušeno povolení k pobytu. Rozhodla o tom v pátek Sněmovna. Odmítla ale přikázat soudům vyhoštění recidivistů z řad cizinců. Opatření v rámci novel zákona o azylu a pobytu cizinců ještě posoudí Senát.
Soudcovské kladívko (Ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) do novely prosadil, aby Správa uprchlických zařízení poskytovala propouštěným cizincům bez peněz cestovné 400 korun. Příspěvek jim má posloužit k přejezdu do další země a zamezit tomu, aby si peníze na cestu opatřovali drobnou kriminalitou.

O azyl v Česku požádalo zatím 990 cizinců. Nejčastěji Ukrajinci a Kubánci

Sněmovna také umožnila ministerstvu vnitra, aby poskytovalo dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. Zatím na tuto dotaci ve výši osm korun na osobu a den mají nárok obce s azylovými zařízeními. Změnu, se kterou přišel předseda horní komory Jan Hamáček (ČSSD), jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec podpořil.

Zdravotní prohlídky i preventivní zadržení

Vládní návrh novely měl původně jen sladit české azylové řízení s právem EU. Počítá s tím, že cizinci by museli do budoucna dokládat, že nezavlečou do Česka infekční onemocnění. Opatření by mělo zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí. Žadatelé budou muset mimo jiné projít zdravotní prohlídkou, je-li to třeba pro ochranu veřejného zdraví. Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková (TOP 09) úspěšně navrhla, aby pojišťovny hradily preventivní prohlídky dětí cizinců, které se po vstupu do Česka dostanou do dětských domovů.

Cizinci z EU žijící v Česku budou moci letos prvně volit ve volbách

Předloha rovněž umožní zajistit žadatele v případě důvodného podezření, že by představoval nebezpečí pro bezpečnost státu. Novela dává právo odmítnout žadatele také v případě, pokud se v cizině dopustil „zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem“. Martin Lank (Úsvit) požadoval, aby azyl nebyl udělen žádnému cizinci, který by spáchal v Česku trestný čin nebo přestupek, což ale Sněmovna odmítla. Schválila naopak návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), aby azylové řízení bylo zastaveno s uchazečem, který by se opakovaně nedostavil k pohovoru.

Delší platnost občanek, dražší pasy

Úřady asi budou lidem starším 70 let vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let místo obvyklých deseti. Podraží takzvané expresní pasy, jež budou nově s biometrickými údaji. Rozhodla o tom v pátek Sněmovna, když schválila s úpravami soubor vládních novel příslušných zákonů. Nyní jej posoudí senátoři.

Lidé zaplatí podle předlohy za expresní pas čtyři tisíce korun místo nynějších 1500 korun. Pas ale bude nově se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání potrvá nejvýše šest pracovních dní místo nynějších patnáct dní. Děti do patnácti let budou mít "rychlý" pas za dva tisíce korun místo současné tisícikoruny. Tyto pasy už nebudou mít omezenou platnost na šest měsíců jako nyní. Lidé budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!