Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku: Nový objev: udání v kauze Milana Kundery nebylo falzum

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 283
  • Poslední: 24.10.2009 3:20
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
23.10.2009 21:27

Pořád jde o papír, dopisovaný dodatečně.

V té době byli i chytří četníci, jako za Protektorátu, ještě nebylí blbí jako esenbáci. Rosický mohl být požádán o jisté ohledy a mohl zápis uvážlivě optimalizovat s ohledem na minimalizaci škod, aby např. nepoškodil Dlaska u Militké. Někoho tam ale napsat musel, M.Kundera jako předák koleje měl komunikaci s úřady v rezortu, a z toho důvodu ho Rosický znal.

23.10.2009 15:18

M.Kundera

Vazeni a mene vazenejsi panove a mozna i damy,

je videt, ze si nevidite na spicku vlastnihi nosu. Tolik neporadku kolem dokola v politice, v soudnictvi, zdravotnictvi atd. a vy se rejpate v padesat let starem LEJNU. Je mi vas vsech velice lito...

23.10.2009 13:06

Nevěrohodný historik

a nevěrohodná informace.

23.10.2009 12:48

Blbost

23.10.2009 5:10

Ńěkoho potkat na Klárově

a požádat o úschovu kufru, svěřit se o tom známému přeci ještě není nic, s čím by se muselo utíkat na policii!  Až zmínka o NSR nastartovala ...kdo  a kdy a kde to prvně řekl?

23.10.2009 10:19

čtěte i jiné noviny..

V Praze hledali  vraha, všichni vrátní, správci kolejí atd  měli dát avizo, když se objeví někdo cizí..

  Tak nějak  náhodně  chytli  Dvořáčka..

 No a  co tady ta diskuze...

22.10.2009 22:23

Celý článek je nepřesvědčivý

někdo to udal..Kdo, to je ve hvězdách..

22.10.2009 22:11

Lidové Noviny se obtížně čtou

Chodec   Dvořáček se choval dost nezodpovědně. Vyslán nepřátelským státem si někde odloží kudfr, všechny ohrozí kriminálem a vyhozením z vysoké školy..

Co si o tom kdo myslí??

22.10.2009 12:46

Nezval

Nyní jde ovšem o to, zda-li se za svoji komunistickou minulost stydí i Halas, Nezval, Teige a hlavně Vančuča... I když třeba i v tom nebi....

22.10.2009 11:03

Více odvahy

Myslím si, že M.Kundera se za svou komunistickou minulost stydí a proto nekomunikuje s českými novináři, kterým by musel odpovídat na choulostivé otázky. Mně osobně je osud toho pána lhostejný, on sám sobě si musel a ještě bude muset klást otázky, spojené s jeho minulostí. Odpovědím se nevyhne, pokud sebe jako dvacetiletého mladíka nepovažuje za cizí osobu. A tajemství onoho udání si patrně odnese do hrobu. Pán Bůh s ním.

22.10.2009 22:12

Re: Více odvahy Poslyšte.Dle ČTK hledali vraha

a toho Dvořáčka sebrali náhodou

22.10.2009 2:52

Dívaj, vašnosti.

Kdyby se ta věc stala včera, nebo před půl rokem, anebo před dvěma, tak si dám zatracený pozor na všechny tři. S odstupem času je vidět, kdo vytěžil jaké výhody v době následující.

Předák kolejí, syn rektora JAMU Milan K u n d e r a je v roce, kdy k incidentu došlo, (1950) vyloučen z KSČ, ať už soudruzi o M.K. v brožůrkách říkali cokoliv. Stalo se tak kvůli soukromé korespondenci, kterou ještě před K u n d e r o u četla STB a objevila kritiku Jiřího Hendrycha(známý soudruh, český internet o něm mlčí). V dalším ročníku filosofické fakulty už ho nenalezneme. Je ale na FAMU. Dopadl lépe, než Jaroslav Dewetter a Jan Trefulka, který se Dewettera zastal.

Nyní citát komentáře k textu Dlaskova vnuka:

!Jestli Vaší babičce emigroval milenec, snoubenec, Juppa, navíc vojenský zběh, myslíte, že když toto bylo známo, že se nestala zájmovou osobou? Pokud jak tvrdí, nikdy nebyla vyslýchána, tak je dost jasné, že někdo z jejího důvěrného okolí byl na ni nasazen! S K u n d e r o u se neznali, v tom se shodují, takže kdo asi? Dvořáčka nakonec nikdo ani nemusel udávat. Prostě ji sledovali. I když v zápise je uvedeno, že o něm vypovídala právě babička. Po zatčení na jejím pokoji by byla tučným soustem, kdyby ji někdo nekryl, tedy pro StB užitečnější. Jak známo, K u n d e r a to nebyl."

Nyní Zdeněk Pešat: "Miroslav Dlask se na mě obrátil se sdělením, že jeho přítelkyně - a budoucí žena - Iva (Militká) se potkala s bývalým kamarádem, o kterém věděla, že uprchl na Západ a že se zřejmě ilegálně vrátil. Dlask mi řekl, že to oznámil bezpečnosti," řekl Pešat. Jméno Milana K u n d e r y tehdy podle něj vůbec nepadlo. Historik předpokládal, že Dlask chtěl svou přítelkyni ochránit před postihem, "ke kterému by mohlo dojít, kdyby se její styk s emigrantem nebo dokonce agentem-provokatérem z řad StB prozradil"..

22.10.2009 4:13

Re: Dívaj, vašnosti.

Na Dlaskovo sdělení Pešat tehdy podle svých dnešních slov nijak nereagoval a s nikým o tom nemluvil. S Dlaskem se už po studiích nesetkal a "pustil to z hlavy".

Jako předák kolejí K u n d e ra vyřizoval některé formality, mohl nosit přihlášky k pobytu, na služebně mohli mít jeho nacionále. Wikipedie, na jejíž Kun derovu stránku nelze uvést odkaz, zmiňuje svědectví exkriminalisty Aloise Paška o tehdejším problému v okolí koleje. Kun derovi předtím na jaře 1949 Jaroslav Dewetter v zalepeném dopise ze stranického školení napsal, že "ten přednášející je vůl"(člen ÚV KSČ Hendrych) a s Trefulkou byli všichni tři vyslýcháni. Kun dera pak po dvou semestrech přestoupil na FAMU. Napoprvé jim to prošlo, ale právě v polovině března 1950 udeřilo znovu samo od sebe, právě v týdnu, kdy byl zatčen Dvořáček. 18. března 1950 byl Trefulka, který se Dewettera zastal, vyloučen z KSČ. StB si uvolňovala ruce pro další oběti v procesu s Dvořáčkem. Kun deru vyloučili ho z KSČ na FAMU(1950) A máme to tady, Kun dera je oběť, přesně v době, kdy zatkli Dvořáčka, Militká nikoliv. Kdyby byl Kun dera Dvořáčkův udavač, neměli by důvod ho vylučovat.

http://www.literarky.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=778:zloin-pozdvieni&catid=95:literatura&Itemid=281

22.10.2009 22:16

Poslyšte Josefe, rámcově to chápe

každý a nemusel jste to tak ropzepisovatz

24.10.2009 3:20

Zkuste napřed napsat Ku ndera nerozepsaně

Já nevím, jak to napsat nerozepsaně. Filtrace vyjmenovaných slov jméno nepustí, projde tak akorát Kumbera, Kunďera, M.Kundera, Kun dera a takové skvosty. Je mi to líto.

22.10.2009 0:03

OmniaTempusHabent

.. to je obdobne jako tvrzeni , ze elvis presley byl agentem c.i.a ..... nebo mossadu?

21.10.2009 21:25

tak jako Gruša je estébák

soudruch spisovatel je práskač  ....Ze satanů nikdy nemůže být dobrý smažák , ani houby do octa . Právě proto, že jejich chuť, proměnlivé barvy na řezu a účinný jed nikdy není možné překrýt tatarskou omáčkou z výrobny HADRÁKu .

Takže laureátských megacen a uznání mohou obdržet přehršli , ale pořád to budou jen oni- soudruzi pružní s gottwaldovským jiskrem  v očku .

21.10.2009 20:22

LN jsou nesporně

plátek. Skuteční podvodníci, zločinci ,a především dob normalizace,  zůstávají patrně historicky nezajímaví.Nejlépe tedy opět pomluvit jednu z nejvýraznějších postav české kultury. Jen tak dál soudruzi, ruský tisk to již přetiskl a ještě posunul význam.

Neuvěřielné jednání novinářů a pseudohistoriků.

21.10.2009 20:11

fanatickou komunistku Ritu Klimovou - Mlynarovou

odmenil Vaclav Havel postem VELVYSLANCE V USA. Uzasne. Co by Vasik Bomba neudelal pro jeho komunistickou kamaradku Ritu.

21.10.2009 20:00

zajimalo by mne proc noviny nepisi

o Lubomiru Strougalovi a o tom co provadel, kdyz byl ministrem vnitra. Strougal  podepsal rozkaz o strelbe na tzv. narusitele hranice CSSR . Pohranicni straz skutecne na zaklade rozkazu zastrelila lidi, kteri se pokusili prejit hranice do Nemecka a do Rakouska.

21.10.2009 19:43

Skoro všichni Češi byli komunisté

Pokud neměli přímo průkazku KSČ, bylo tak 98 procent Čechů v SSM, a to nebyl zase tak velký rozdíl. Mnozí aktivní svazáci byli horší a způsobili více zla než komunisté. V průkazu SSM, který se podepisoval, navíc stálo, že svazák uznává vedoucí sílu KSČ. Takže rudé podporovali prakticky všichni.

21.10.2009 20:02

Re: Skoro všichni Češi byli komunisté

Rodiče ti lhali, všichni nebyli jako oni, v Československu bylo 2 miliony komunistů z 15 milionů čechů a slováků, nevím kolik bylo svazáků, ale SSM (socialistický svaz mládeže) byla připravka pro vstup do KSČ, nemyslím že zbylých 13 milionů bylo ve věku od 15 do 18 let.

21.10.2009 20:09

Prikladem fanaticke svazacky a komunistky

byla Rita Klimova - Mlynarova, ktera uz jako studentka na Vysoke skole Ekonomicke by vedouci kadrovackou na te same skole. Komunistka Rita vyhazela z VSE desitky studentu a profesoru protoze podle jejiho nazoru nebyli dostatecne presvedceni o spravnosti socialistickeho zrizeni v CR. Rita Klimova byla pritelkyne naseho dobre znameho presidenta Vaclava Havla ktery ji odmenil tim ze ji dosadil na post Velvyslance do USA. Zajimavosti je ze Klimova byla manzelka komunisty Mlynare ktery byl vyskolen a vystudovan v SSSR a posleze poslan na vysoke funkce do CSSR. Spolu zplodili nemene znameho Vladimira Mlynare. Komunista Zdenek Mlynar zazracne prohledl v dobe kdyz jej kolegove soudruzi vykopli z jeho funkci a stal se disidentem. Uzasne je jak ti fanaticti komuniste po vykopnuti z jejich rodne strany nahle prohledli a stali se zurivymi neprateli Komunistmu. V dobe kdy tam sedeli delali samozrejme ty nejvetsi svinstva.

21.10.2009 20:13

jak rikal muj otec TY VEDOUCI KOMUNISTY JSME MELI POSTAVIT

KE ZDI A POSTRILET.

22.10.2009 0:08

Re: Prikladem fanaticke svazacky a komunistky

.. nebyl to jediny vylupek rodiny... ruml otec u komunistu - syn na pravo, walter komarek versus syn, vilem novy- dceruska kamila mouckowa .. etc... k tomuto thematu je vyborne expose... lide pera... www.rozhlas.cz/cro6... ze vcerejska... 20.oct. vzdy ve 20,10 hod. - v druhe polovine je pekna zminka o rumlowic rodince...

21.10.2009 20:45

Re: Skoro všichni Češi byli komunisté

....ale ne všichni češi byli udavači !!

21.10.2009 21:16

Re: Skoro všichni Češi byli komunisté

Pavele,

jak to je s Vašimi prarodiči a rodiči ?  Nikdo vám nevyčítá, že jako dětíčko nějakého privatizéra s datem narození po roce 89  si nemůžete nic z vlastní zkušenosti pamatovat- to , co plácáte je vlastnost vopakovacího ptáka kavky , který je daleko chytřejšá¨í než Vy . Když už tady něco blábolíte, tak se držte toho, co jste poznal na vlastní kůži  a neztrapňujete se takovými oblitky , kde vůbec nevíte o čem je  písmo.............

21.10.2009 23:19

Re: Skoro všichni Češi byli komunisté

Pavle jses hloupy, takze deti v materske skolce byli v CSM - SSM?? Kolik je ti let??

22.10.2009 0:38

Re: Skoro všichni Češi byli komunisté

A skoro vsichni Nemci byli naciste. Je to oboji nesmysl.

21.10.2009 19:06

Praskac zuctane

vzdy praskacem.Kun.era je prachobycejna lidska troska a odpad slusnych lidi,a nic na tom nezmneni jeho tvrdohlave zapirani!

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...