Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový objev: udání v kauze Milana Kundery nebylo falzum

Česko

  23:59
PRAHA - Historikové objevili dokument, který posiluje podezření, že se spisovatel Milan Kundera v březnu 1950 podílel na zatčení agenta chodce Miroslava Dvořáčka.

Milan Kundera foto: Profimedia

Jde o přepis přednášky s názvem "O obraně země proti vnitřním i vnějším nepřátelům" někdejšího náměstka ministra národní bezpečnosti Jaroslava Jermana z roku 1952. Jerman během své řeči v Poradně a studovně marxismu-leninismu v Praze prezentoval polapení Dvořáčka jako ukázku "dobré spolupráce, kdy zásluhou našich občanů došlo k odhalení našich nepřátel". V době vzniku se spisek prodával za 3 koruny, dnes je veřejně dostupný v Národní knihovně.

Přepis Jermanovy řeči potvrzuje autenticitu loni nalezeného dokumentu – policejního záznamu o zatčení Dvořáčka. Ostatně právě z tohoto dokumentu Jerman při své řeči zjevně vycházel. O roli Kundery, který před rokem účast na Dvořáčkově tragédii důrazně vyloučil, však Jerman nic nového neříká.

Kunderovu vinu to neprokazuje, říká historik Koura

Historik Petr Koura, kterého LN oslovily, označuje přepis Jermanovy řeči za "silně ideologický text určený veřejnosti, který obsahuje odkazy na konkrétní případy". Nalezení Jermanovy řeči podle něj prakticky vylučuje, že by původní policejní hlášení z března 1950 mohlo být dodatečným falzem.
Kunderovu vinu ovšem podle historika jednoznačně neprokazuje ani tento dokument. "Nelze to brát jako stoprocentní bernou minci, která by prokázala tak citlivou věc, jako je vina člověka v případě udání jiného člověka," míní Koura.

Nový důkaz v kauze Milana Kundery

Průběh událostí, jež předcházely Dvořáčkovu zatčení, se v Jermanově řeči v hlavních obrysech neliší od policejního hlášení. "Dne 14. III. 1950 dostavil se na okresní oddělení VB v Praze 6 studující M. K. a oznámil, že studentka M. E. sdělila jeho kolegovi, že se sešla na Klárově se svým známým Miroslavem Dvořáčkem a tento ji prý požádal o uschování kufru, pro který si prý přijde během dopoledne," stojí ve spisku.

Příběh Jerman zhustil a místo plných jmen použil iniciály nebo jména zcela vynechal. Kundera se skrývá pod iniciálami M. K. Studentkou M. E. je zjevně, nehledě na chybu v iniciálách, Iva Militká a nejmenovaným kolegou Miroslav Dlask.

Pravděpodobný průběh událostí, které předcházely Dvořáčkovu zatčení, tak jak ho líčí původní policejní hlášení a materiály z vyšetřovacího spisu, se proto nijak nezměnil a lze ho shrnout takto: Spolupracovník protikomunistické zahraniční zpravodajské služby Dvořáček během své mise do Prahy náhodou potkal svoji dávnou známou Ivu Militkou a nechal si u ní na koleji Kolonka kufr. Militká o setkání řekla svému příteli a budoucímu muži Miroslavu Dlaskovi. Ten informoval studentského funkcionáře Milana Kunderu, který Dvořáčka na policii udal.

Další články a podrobnosti o celé kauze si přečtete ve středečním vydání deníku 

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat