Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Viníků bylo více, i Kundera, věří politický vězeň Dvořáček

Česko

  23:59
PRAHA - Přesně před rokem šokovala nejenom literární svět informace, že světoznámý spisovatel Milan Kundera v nejtvrdších letech komunistické totality udal svého známého Miroslava Dvořáčka policii. Podle zjištění, které badatel Adam Hradilek publikoval v týdeníku Respekt, přišel tehdejší student Kundera na policii a nahlásil tam, že s ním na kolejích přebývá podezřelý člověk. Tím byl Miroslav Miroslav Dvořáček, emigrant, který se vrátil do Prahy. Policie jej zatkla a odsoudila na 22 let do vězení. Dvořáček byl po čtrnácti letech žaláře propuštěn a později emigroval do Švédska. Miroslav Dvořáček a jeho žena Markéta nyní poskytli Lidovým novinám rozsáhlý rozhovor. Z jejich odpovědí vyplývá, že vůbec nepochybují o tom, že udavačem byl právě Kundera.

Milan Kundera foto: AFP

Miroslav Dvořáček a jeho žena Markéta, která za muže kvůli jeho nemoci odpovídala, nyní žijí ve Švédsku, v rozhovoru mluví o vině a odpuštění, na detaily Dvořáčkova zatčení a uvěznění však vzpomínat nechtějí.

Od zveřejnění okolností zatčení Miroslava Dvořáčka uplyne rok. Jak se váš manžel zpětně na publikování případu dívá?
Adam Hradilek Mikea kontaktoval na jaře 2008 (ještě před tím než Miroslava /Mikea/ postihl záchvat mrtvice, pozn. red.) a Mike neměl příliš chuti se pouštět do rozebírání bolestné minulosti. Dodatečně se ukázalo, že publikování případu vyvolalo spoustu zajímavých reakcí a tak to celkem stálo za to.

Objevitel dokumentu a spoluautor článku v Respektu Adam Hradilek se stal terčem kritiky. Dopustil se podle názoru vašeho manžela nějakého pochybení?
Adam se žádné chyby nedopustil a bylo nám ho upřímně líto. Kdyby objevil, že Mikea udal někdo neslavný, nikdo by se na něj nevrhal.

Jak se váš manžel dívá na roli pana Kundery, pana Dlaska či slečny Militké ve svém zatčení?
Mike si byl vždy vědom toho, že to byla Iva Militká, kdo zavinil jeho zatčení. Jestli šla na policii sama, nebo poslala někoho jiného, nezměnilo jeho názor na její vinu. Jediný rozdíl je v tom, že existuje víc viníků.

Jaký je jeho názor na dokument, který objevil Adam Hradilek? Překvapil ho jeho obsah? Považuje ho za věrohodný?
Adam nám poslal přes 60 dokumentů a mezi nimi i ten "Kunderův". Nemáme naprosto žádný důvod pochybovat o autenticitě "Kunderova" dokumentu, protože všechny ostatní, například výslechy, byly nepochybně autentické. Vzhledem ke Kunderově nadšené stalinistické minulosti to nebylo žádné překvapení.

Celý rozhovor a další informace si přečtete v pondělním vydání deníku

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...