Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trest smrti za nevěru odsoudil i Kundera, podepsal dopis za propuštění

Svět

  7:20
PAŘÍŽ - Česko-francouzský spisovatel Milan Kundera je mezi sedmnácti signatáři otevřeného dopisu na podporu íránské ženy odsouzené k ukamenování za nevěru. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí dnes sdělila, že Francie studuje spolu s evropskými partnery všechny prostředky jak provedení rozsudku zabránit.

Milan Kundera foto: Profimedia

"Je naléhavě nutné zasáhnout a zabránit usmrcení (ženy), které podle pozorovatelů bezprostředně hrozí," píše se v otevřeném dopise. Jeho signatáři Írán vyzývají, aby se zřekl jakékoli formy popravy, ženu neprodleně propustil a uznal její nevinu.

Čtěte více

Mezi signatáři jsou vedle Kundery mimo jiné nositel Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinka, francouzské političky Ségolene Royalová a Simone Veilová, zpěvák Bob Geldof, herečky Juliette Binocheová a Mia Farrowová a spisovatelé Jorge Semprún a Patrick Modiano.

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí Sakíne Aštíaníová byla odsouzena za nevěru s bratrancem a za spoluvinu na vraždě manžela. Trest za druhý skutek byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého jí prominula. Stále jí ale hrozí smrt ukamenováním za nevěru, trest 99 ran bičem už byl vykonán.

Sakíneh Mohammadí Aštianiová

Minulý týden se před kamerou přiznala k nevěře s bratrancem. Její advokáti řekli, že byla k tomuto prohlášení přinucena.

Autoři: ,