Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kundera podpořil Polanského. Kauzu označil za pantomimu

Lidé

  16:51aktualizováno  18:58
PAŘÍŽ - Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera podpořil filmového režiséra polského původu Romana Polanského v jeho boji proti vydání do Spojených států. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na Kunderovo vyjádření v deníku Le Monde. Polanski je obžalovaný v USA z pohlavního styku s třináctiletou dívkou v roce 1977 a Spojené státy požadují jeho vydání, aby ho postavily před soud.

Milan Kundera foto: Vlachos RemyČTK

"Pokud je Evropa ještě Evropou, pokud je stále dědičkou své vlastní kultury, nebude moci v tichosti trpět absurditu této kruté pantomimy, která se hraje v jisté švýcarské chatě," uvedl Kundera v narážce na místo, kde je slavný režisér držen v domácím vězení a čeká na právní rozuzlení své kauzy.

Spisovatel zdůraznil, že se s Polanským nikdy nesetkal, že ho zná jen podle jeho filmů a příběhu jeho života. "Přesto, aniž bych ho znal osobně, nemyslím v posledních osmi měsících na nikoho tak hodně jako na něj," napsal. "Představuji si ho zavřeného a sledovaného na chatě ve Švýcarsku, kde se snaží pracovat, a vím dobře, že nemůže. Obviněný člověk je vždy ve vězení.

Má plnou hlavu obvinění, což mu brání myslet na cokoliv jiného, zbavuje ho života," uvedl Kundera. Sám spisovatel byl předloni v českém tisku obviněn z udavačství. Kauzu spustilo objevení archivního dokumentu, který údajně potvrzuje podíl Kundery na prozrazení západního agenta Miroslava Dvořáčka v roce 1950 v komunistickém Československu. Spisovatel se proti nařčení od badatele z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ostře ohradil.

Zatčen na festivalu

Polanského na popud americké justice zatkla loni v září policie ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival. Později byl na kauci propuštěn do domácího vězení ve své horské chatě v Gstaadu. USA ho chtějí postavit před soud za to, že v roce 1977 při natáčení opil šampaňským a omámil léky třináctiletou dívku a poté s ní měl pohlavní styk.

Ten se v USA považuje za znásilnění. S rodinou poškozené se režisér už finančně vyrovnal a žena sama několikrát žádala americkou justici, aby od pronásledování Polanského upustila.

Filmový režisér polského původu v dopise, který se o víkendu objevil na internetu, tvrdí, že úsilí americké justice o jeho vydání ze Švýcarska kvůli dávnému případu pohlavního zneužití nezletilé dívky je založeno na lži. Cílem americké justice je ho prý veřejně pranýřovat. Text s nadpisem "Nemohu už mlčet" zveřejnil na portálu La Regle du jeu (Pravidla hry) jeho šéf Bernard-Henri Lévy, francouzský intelektuál a blízký přítel Polanského.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...