Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Íránka ukamenovaná nebude, popravena ale bude nejspíš i tak

Svět

  10:41
TEHERÁN - Íránská vláda popřela zprávy o tom, že žena obviněná z cizoložství bude ukamenovaná k smrti. Zároveň ale připustila, že vykonání rozsudku smrti s největší pravděpodobností i přesto proběhne - jen prostě jiným způsobem. Podle aktivisty z londýnské Amnesty International bude nejspíš popravena.

Sakíneh Mohammadi Aštianiová odsouzená ke smrti ukamenováním foto: Stop-stoning.org

Jak na svém serveru uvedla zpravodajská stanice CNN, Íránská ambasáda v Londýně ve vůbec prvním oficiálním prohlášení k případu odsouzené Sakíneh Mohammedí Aštianíové uvedla, že "tímto popírá nepravdivé zprávy... a na základě informací od příslušných soudních orgánů v Íránu, nebude popravena ukamenováním".

"Je velmi důležité, aby rozhodnutí o trestu takovýmto způsobem, který je v Íránu tak málo používán, bylo řádně prošetřeno, než přijde konečné rozhodnutí", píše se ve čtvrtečním prohlášení.

Trest za cizoložství: ukamenování

I nadále ale dvaačtyřicetiletá matka obviněna z cizoložství zůstává "v ohrožení". Myslí si to Drewery Dyke z londýnské pobočky Amnesty International. "Zjistili jsme, že ti, jež byli v minulosti odsouzeni k ukamenování, byli nakonec stejně oběšeni," tvrdí Dyke. Sám prý vládní prohlášení uvítal, zároveň ale podotkl, že naskýtá "více otázek než odpovědí".

Poprvé prý o možnosti vykonání rozsudku smrti ukamenováním organizace Amnesty International slyšela od právního zástupce obviněné Mohommada Mostafaeího.

Nic než svobodu!
Syn Aštianíové, který ve středu přijel do soudní budovy, aby apeloval za záchranu života své matky, prohlásil, že nebude akceptovat žádné jiné rozhodnutí, než úplné propuštění na svobodu. A pomoci by mu v tom měla i samotná Mina Ahadíová, známá bojovnice za lidská práva, uvedl Sadžád Mohammedie Aštianí.

Ahadíová v rozhovoru s CNN řekla, že jen mezinárodní kampaň zaměřená proti islámskému režimu může zachránit život Aštianíové. "Z právního hlediska je po všem," uvědomuje si aktivistka stojící v čela mezinárodní organizace proti ukamenování a trestu smrti.

Žádné slitování
Sakíneh Mohammedí Aštianíová byla odsouzena v roce 2006. K činu se doznala po 99 ranách bičem. Později ale popřela svou vinu. Podle bojovníků za lidská práva ji odsoudili tři z pěti soudců a to bez doložených důkazů. Později požádala o shovívavost, která jí ale byla odepřena. Íránský nejvyšší soud rozhodnutí v roce 2007 potvrdil.

Za její propuštění bojují jak humanitární organizace, tak i světové celebrity. Do kampaně se zapojil například Robert Redford, Colin Firth, Emma Thompsonová nebo Juliette Binocheová. Aktivní jsou i uživatelé sociální sítě Facebook, kde zakládají různé skupiny na podporu Íránky.