Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pocta pro Kunderu. Gallimard vydá jeho dílo v nejprestižnější edici

Kultura

  11:00
PAŘÍŽ - Francouzské nakladatelství Gallimard vydá koncem měsíce ve své prestižní edici Pléiade souborné dílo česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Oznámila to francouzská média. Vzhledem k postavení a pověsti edice v literárním světě jde o mimořádnou poctu, jaké se dožila jen hrstka autorů. List Le Figaro píše o "kanonizovaném Kunderovi".

Milan Kundera foto: Profimedia

"Celé dílo Milana Kundery vydané za jeho života v Pléiade! Všechny ceny a všechna křesla (v akademiích) blednou před takovou poctou. V mytické kolekci klasiků, jíž se Gallimard pyšní, bude teď kanonizovaný Kundera bok po boku s Proustem a Balzakem, Rabelaisem a Molierem, Goethem a Conradem," napsal list.

Dva svazky
Dílo spisovatele, který 1. dubna oslaví 82. narozeniny, bude v Pléiade vydáno ve dvou svazcích. Podle rozsáhlého komentáře v Le Figaro bude součástí jednoho z nich Kunderova střízlivá biografie z pera jeho údajně největšího znalce Françoise Ricarda. Bude se ale týkat výhradně jeho literárního díla. Kunderovy romány, povídky a další spisy vyjdou v podobě, kterou on sám posoudil jako definitivní, ať už jde o díla psaná od první poloviny 90. let přímo ve francouzštině, nebo přeložená z češtiny. (Kundera tyto překlady slovo od slova revidoval.)

Kundera, který z "normalizovaného" Československa odešel do Francie v roce 1974, si už předtím zvolil Gallimard jako své výlučné vydavatelství pro Francii a zůstal mu věren až do dneška. Francie ho už považuje za svého spisovatele.

Literární Panteon
Edice Pléiade vznikla v roce 1931. Je označována za "literární Panteon".

Vycházejí v ní knihy nejpřednějších spisovatelů a básníků. Vydání v ní se dožilo jen 13 autorů, mezi nimi tři nositelé Nobelovy ceny za literaturu - Roger Martin du Gard, André Gide a Saint-John Perse.

Luxusně provedená edice je ve Francii pýchou knihoven. Knihy jsou tištěny na biblovém papíře, vázány v kůži se zlatou ořízkou a prodávány v pouzdře.

Století, v nichž jednotliví autoři působili, jsou odlišena zabarvením vazby - souborné dílo Milana Kundery jako autora převážně 20. století by tak mělo vyjít v kůži odstínu tabáku havana.

Milana Kunderu v Československu proslavily hlavně povídky Směšné lásky a román Žert, vydané v 60. letech. Světovou proslulost mu zajistil především román Nesnesitelná lehkost bytí, který vydal už po odchodu do Francie. Jeho jméno se často objevuje mezi kandidáty na Nobelovu cenu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...